Faaliyetler

İstanbul’da “Altunköprü Katliamı ve Türkiye’nin Irak Politikası” paneli

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi tarafından İstanbul’daki Akgün Otelinde düzenlenen panelde yönetmen Cengiz Emin’in Altunköprü Katliamı anısına hazırladığı belgesel izleyicilerin büyük beğenisini kazandı. Panel açılış konuşmasını yapan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği genel başkanı Mehmet Tütüncü, 28 Mart 1991 yılında Saddam güçleri tarafından gaddarca uygulanan Altunköprü Katliamının, Türkmenleri yok etmeye yönelik yapılan mezalim ve katliamlar dizisinin en kanlılarından biri olduğunu belirterek “Bazı gruplar Türkmenleri kolay lokma olarak görüyorlardı, ancak son gelişmeler bunun böyle olmadığını gösterdi” dedi.

 

Panelde söz alan Musul Eski Vali Yardımcısı Dr. İbrahim Arafat, Irak’taki son siyasi gelişmeler hakkında bilgi verdi ve yakın süreçte Irak’ta yapılacak sayım konusunda herkesi elinden geleni yapması gerektiğini vurguladı. Türkmenlere aşılanmak istenen mezhep ayrımcılığının da boşa çıktığını belirten Arafat, özellikle Musul ve Telafer’de mezhep ayrımcılığına karşı aşiretler arası diyalog çalışmalarının arttığını belirtti.

 

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği genel başkan yardımcısı Ömer Köprülü ise bir Altunköprülü olarak yaşanan katliamı kınadı. Köprülü, Altunköprü Şehitler anıtı projesinin onaylandığı müjdesi verdi ve Dernek olarak İstanbul’da Türkmen Şehitleri Anıtı ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir dedi.

 

 “Altunköprü” adlı şiiri okuyan Rüya Köprülü, dinleyicilerden büyük alkış aldı.

 

Panelin oturum başkanlığını yapan, Kerkük Vakfı Genel Sekreteri, Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyesi, Türkmen araştırmacı-yazar Prof. Dr. Suphi Saatçi, Irak Türklerinin, bölgede uygulanan yanlış politikalar sonucunda mağdur olduğunu belirterek, Türkiye’deki sözde aydınların basın-yayın yoluyla kamuoyunu yanlış yönlendirdiğine, bu yönlendirmelerin hem Türkiye’yi, hem Irak’ı farklı bir yapıya sürüklediğine dikkat çekti.

 

Panelistlerden Ortadoğu ve Türk Dünyası konularını her zaman yazılarında ele alan, Yeniçağ Gazetesi yazarı Arslan Bulut, Türkiye’de ve Irak’ta federasyona yönelik söylemlerin arttığını, bu söylemlerin ülkeyi bölmeye yönelik olduğunu vurguladı. Ülkenin gerçek aydınlarının çeşitli bahanelerle susturulmaya çalışıldığını belirten Bulut, bu şekilde gündemin saptırıldığını dile getirdi.

 

Bir diğer panelist olan Türkmeneli İnsan Hakları Derneği ve Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Savaş Avcı, Türkmenlerin Irak ve Türkiye için sigorta konumunda olduğunu belirterek, Türkiye’nin Irak politikasına yalnızca PKK ekseninde bakmaması gerektiğini, bu politikanın ülkenin milli çıkarları ile uyuşmadığını belirtti.

 

Panelin sonunda bir konuşma yapan Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzarslan, Bartın’da “Kerkük’ün Sesi” adlı gazeteyi çıkardıklarını, Türkmenlerin sesini bu yolla duyurmaya çalıştıklarını belirtti. Ayrıca Irak’taki Türkmen öğrenciler ile Bartın’daki öğrencilerin mektuplaşarak sevgi bağlarının güçlendirilmesine yönelik projeye de öncülük ettiklerini belirtti.

 

 


Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.