Faaliyetler

Karar Partisi Başkanı Faruk Abdullah Abdurrahman Kerkük Raporunu değerlendirdi

Türkmen Karar Partisi Genel Başkanı Dr. Faruk Abdullah Abdurrahman, İstanbul’da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ITKYD) Genel Merkezine bir ziyarette bulundu. İstanbul’da yaşayan Türkmenlerle bir araya gelen Abdurrahman Birleşmiş Milletler (BM) Raporu başta olmak üzere önemli konulara değindi.

Ekim ayında yapılması planlanan sayım öncesinde BM raporunda özellikle Kerkük ile ilgili çok anlamlı detayların olduğunu, raporun uzmanlarca incelenmesi gerektiğini belirten Abdurrahman “Raporda Telafer “Halis Türkmen şehri” olarak nitelendirilmesine rağmen çekişmeli bölgeler arasında sayılmıştır. Ayrıca çekişmeli bölge olarak nitelendirilen bölgelerin tamamının Türkmen bölgeleri olması düşündürücüdür.” dedi.

Raporda değerlendirilmesi gereken olumlu öğelerin de bulunduğunu belirten Abdurrahman Türkmen basınının bu noktaları vurgulaması ve dünya basınına duyurması gerektiğini belirtti.


           BM Irak özel temsilcisi De Mistura’nın sunduğu raporda Kerkük ile ilgili dört senaryonun gündeme gelmektedir: Bunlardan ilki 140. Maddenin uygulanması, ikincisi Kerkük’e özerk bir statü tanınması, üçüncüsü Kerkük’ün ikiye ayrılarak bir bölümünün merkezi hükümete, diğer bölümünün Kürt Yerel Hükümetine bağlanması, ve son olarak Kerkük’e Merkezi hükümete bağlı özel bir statü verilmesidir.

Yurt dışında yaşayan Türkmenlerin de sayımda önemli bir rol oynayacağını belirten ITKYD Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, bu konuda başta Türkiye, Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelerde de çalışmalar yapılacağını belirtti.

Türkmen parti ve kuruluşlarının sayım ile ilgili önemli bir proje üzerinde çalıştıklarını belirten Türkmen Karar Partisi Başkanı Abdurrahman, bu projenin tam olarak uygulamaya geçmesi için tüm Türkmenlerin seferber olması gerektiğini, bu çalışmanın tüm kuruluşlarımızı tek çatı altında toplayacağını belirtti.  


Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.