Faaliyetler

Türkmen Aydınları Toplantısı Telafer konusunu Ele Aldı

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (ORSAM) “Türkmen Aydınları Toplantıları” kapsamında düzenlediği toplantıların üçüncüsü Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi İşbirliği ile“İşgalden Günümüze Telafer” başlığı altında İstanbul’da gerçekleştirildi.

 

13 Haziran Cumartesi günü Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda ORSAM Danışmanı ve Ortadoğu Analiz Dergisi Genel yayın Yönetmeni Habib Hürmüzlü oturumu yönetirken, ORSAM Başkanı Hasan Kanbolat, Dr. Ahmet Telaferli ve ORSAM Danışmanı Dr. Serhat Erkmen konuşmacı olarak katıldılar.

 

Irak’ın kuzeyindeki Musul iline bağlı olan ve halkının tamamı Türkmenlerden oluşan Telafer’in tarihçesi, sosyal ve siyasal yapısı hakkında bilgi veren Dr. Ahmet Telaferli, Telaferlilier arasına ayrımcılık tohumları ekilmeye çalışıldığını, ancak yapısı gereği Telafer’in yabancıları barındırmadığını ve bu sayede yabancıların oyunlarına karşı durduğunu belirtti.

 

Kısa bir süre önce Telafer’in genel yapısını araştırmak için bölgeye giden ve önemli temaslarda bulunan Dr. Serhat Erkmen Telafer’in stratejik önemine değinerek, Araplar ve Türkmenler ile Türkiye arasında doğrudan ilişkinin kurulabileceği tek alanı barındırdığını ve stratejik bir koridor niteliğinde olduğunu dile getirdi.

 

Toplantı sonunda ORSAM adına, Kerkük Vakfı Başkanı İzzettin Kerkük tarafından Dr. Ahmet Telaferli’ye bir teşekkür plaketi sunuldu.

 


Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.