Faaliyetler

Caferi: Kerkük sorunu dünyada Türkmen sorunu olarak tescil edildi

Milli Islah Hareketi Başkanı ve Irak eski Başbakanı İbrahim Caferi İstanbul’da Türkmen heyetini kabul etti. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Türkmen Basın Konseyi yetkililerinden oluşan heyeti Conrad Oteli’nde kabul eden Caferi, Kerkük ve Türkmenlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Irak’ta etnik ve mezhebi ayrımcılığa karşı olduklarını belirten Caferi, gelecek seçimlerin daha adil ve nezih bir ortamda gerçekleşmesi ve Irak halkının bütün katmanlarının demokratik bir şekilde bu yarışta yer almalarının çabası içinde olduklarını belirtti.

 

Kerkük meselesi çözümünün Irak’ın istikrarı bakımından çok önemli olduğunu vurgulayan Caferi, Kerkük sorununun artık Irak’ta ve dünyada Türkmen sorunu olarak tescil edildiği konusuna dikkat çekerek bu bakımdan ülkenin birliği için Türkmenlere önemli görevler düştüğünü söyledi. Irak Anayasasına da değinen Eski Başbakan Caferi, Anayasanın sancılı bir dönemde hazırlandığını ve tam olarak Irak vatandaşlarının beklentilerini yansıtmadığını belirtirken 140. maddenin de 2007 yılı sonu itibariyle kadük olduğunu vurguladı.

 

Toplantıda, Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri Kemal Beyatlı ve Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mehmet Tütüncü’nün yanı sıra Dernek Yönetim Kurulu üyesi Eyüp Çayır ve Leyla Beyatlı hazır bulundu. Kerkük meselesine gösterdiği yakın ilgi ve sergilediği cesur duruştan dolayı İbrahim Caferi’ye teşekkürlerini sunan Türkmen heyeti, özellikle gelecek dönemde Irak’ın yönetiminde Türkmenlerin adil bir şekilde temsil edilmeleri konusunda bütün siyasi aktörlerin demokratik tavır sergilemeleri gerektiğinin altını çizdiler.

 

Eski Başbakan Caferi’ye Türkmenlerle ilgili kitaplar hediye eden heyete şükranlarını sunan Caferi, başbakanlık tecrübesinin kaleme aldığı kitabını Türkmen heyetine hediye etti. Türkmenlerin Irak’taki siyasi denklemde önemli bir konuma sahip olduklarını ancak bu durumdan yeteri kadar faydalanmaları için güç birliği ve yoğun çaba içinde olmaları gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin önemine de değinen İbrahim Caferi, Irak’ın birliği ve istikrarı için Türkiye’nin sergilediği tutumdan memnuniyet duyduklarını ve bu dost ülkenin demokratik tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtti.      

 

 


Faaliyetler

Kerkük Vakfı Başkanı İzzettin Kerkük'ün gençlerle buluşması

Türkmeneli Fikir Kulübü (TFK) ziyaretleri kapsamında, Kerkük Vakfı Başkanı İzzettin Kerkük ile bir araya gelindi.

Gençlik toplantılarına devam ediliyor

Belirili aralılarla yapılan ve öğrencilerin fikirlerinin, öneri ve sorunlarının tartışıldığı sohbet toplantısı 9 Ekim 2009 tarihinde yapıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmen Kanaat Önderleri İle İftar Yemeğinde buluştu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir kısmı Irak'tan gelen Türkmen kanaat önderleri ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

“Kerkük Katliamı’nın 50. Yıldönümü” Anma Toplantısı Yapıldı

Kerkük Katliamının 50. yıldönümü dolayısıyla İstanbul’da bir anma toplantısı düzenlendi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel merkezinde düzenlenen toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Danışmanı Erşat Hürmüzlü, Musul Vali Eski Yardımc

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.