Faaliyetler

Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları

ORSAM’ın Türkmen Aydınları Toplantıları dizisinin beşincisi 14 Kasım 2009’da gerçekleştirildi. “Türkiye’deki Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları” konulu toplantıya Türkiye’nin farklı illerinden çok sayıda Türkmen aydını ile çeşitli Türkmen kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının başında ORSAM Başkanı Hasan Kanbolat ORSAM’ın çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
Toplantının ana konusu olan “Türkiye’deki Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları” hakkında Türkiye’deki Türkmen derneklerinin başkan ve temsilcileri bilgilendirici birer sunuş yaptı. Toplantıya;
 
1- Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mehmet TÜTÜNCÜ
2- Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş AVCI
3- Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Onursal Başkanı Dr. Nefi DEMİRCİ
4- Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Kürşat ÇAVUŞOĞLU
5- Irak Türkleri Kardeşlik ve Kültür Derneği Başkanı Salman NALBANTOĞLU
6- Irak Türkleri Adalet, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mithat İBRAHİM
7- Türkmen Aydınlar Derneği Başkanı Fuat TİĞİN
8- Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi Başkanı Dr. İlham BEYATLI
9- Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi Başkanı Mahmut KASAP
10- Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İzmir Şubesi Başkanı Timur TAŞ
konuşmacı olarak katıldı.
 
İlk sözü Türkmen davasında önemli bir yeri olan Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Onursal Başkanı Nefi Demirci aldı. Demirci, Türkmen sivil toplum kuruluşlarının ilki olan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin kuruluşu hakkında bilgi verirken, dönemin sıkıntılarını dile getirdi. Konuşmasının sonunda Türkmen gençliğine mesaj veren Demirci, artık Türkmen gençliğinin bu davayı eline alması, sahiplenmesi gerektiğini ifade ederek, Türkmen gençliğinin bunu ısrarla talep etmelerini istedi.
 
İkinci sözü alan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin faaliyetlerinden bahsederek, 1991’e kadar siyasetten kültüre kadar bütün Türkmen faaliyetlerinin bu dernek tarafından yürütüldüğünü ifade etti. Tütüncü, bu anlamda Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Türkmen davasında çok önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaptı. Tütüncü, tüm Türkmen derneklerinin bir konfederasyon çatısı altında bir araya getirmeye yönelik çalışmalar yapıldığını da sözlerine ekledi.
 
Tütüncü’den sonra kürsüye çıkan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğine bağlı Ankara, İzmir ve Konya şube başkanları bilgi verdi. Ankara Şubesi Başkanı Mahmut Kasap, bölgeye yönelik çalışmalarda çok eksik kaldıkları itirafında bulunarak, Türkiye’deki Türkmenlerin derneklerin faaliyetlerine ilgisiz olduğunu belirtti. Her kesimden Türkmenlerin bütün faaliyetlerde yer alması gerektiğini ifade eden Kasap, Türkmen kanaat önderlerinin karar alma sorumluluğunu göstermeleri gerektiğini sözlerine ekledi. İzmir Şubesi Başkanı Timur Taş ise derneklerin alt yapı eksiklikleri nedeniyle yanlış politikalar uyguladığını dile getirerek, bunun Türkmenlere çok şey kaybettirdiğini belirtti. Konya Şubesi Başkanı İlham Beyatlı da önce çuvaldızı kendilerine batırmak gerektiğini ifade ederek, çizilen vizyonun gereklerinin yerine getirilemediğini, dernekçiliğin gereklerini yapamadıklarını ve bu aşının tutmadığını ifade etti.
 
Türkmen Aydınlar Derneği Başkanı Fuat Tiğin, derneğin kuruluş amacının Türkmen davasının ulusal platformdan uluslar arası platforma taşımak olduğunu, bölgenin sesi olmayı hedeflediğini ve bölge ile Türkiye arasında köprü vazifesi gördüğünü dile getirdi.
 
Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı yaptığı konuşmada, Türkmen derneklerinin tek ses olması gerektiğini ifade ederek, bu derneklerin Türkmenlerin sıkıntılarını dünyaya tanıtma yetersiz kaldığını belirtti. Türkmen kuruluşları arasında kopukluk olduğunu dile getiren Avcı, bunun koordinasyon ve iş bölümüyle giderilebileceğini ve bunun da bir Türkmen kuruluşları federasyonu ya da konfederasyonu ile sağlanabileceğini söyledi.
 
Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Kürşat Çavuşoğlu da Türkmen kuruluşları arasında kopukluğa vurgu yaparak, sivil toplum kuruluşlarının etkinleştirilerek, Türkmen davasının tanıtılması gerektiğini ifade etti.
 
Irak Türkleri Kardeşlik ve Kültür Derneği Başkanı Salman Nalbantoğlu ise amaçlarının Türkmenler arasındaki bağları güçlendirmek ve Türkmenlerin sıkıntılarını dünyaya duyurmak olduğunu söyledi. Derneğin genellikle halkın eğitimi üzerinde durduğunu dile getiren Nalbantoğlu, derneğin sosyal ve kültürel alanlarda da başta Kerkük olmak üzere Türkmenlerin yaşadığı her bölgede faaliyet gösterdiğini belirtti.
 
Son olarak söz alan Irak Türkleri Adalet, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mithat İbrahim ise ana amaçlarının tüm kesimlerden Türkmenlerin davaya kazandırılması olduğunu ifade ederek, bu amaç doğrultusunda özellikle sağlık alanında yapılan yardımlara dikkati çekti.
 
Daha sonra soru-cevap periyoduna geçildi. Toplantının sonunda ORSAM hakkındaki düşüncelerini de dile getiren katılımcılar, ORSAM’ın yaptığı çalışmaları takdir ederek, bu çalışmaların çok önemli olduğunu, yapılanların herkes için örnek teşkil ettiğini beyan ettiler. Ayrıca ORSAM’ın, Türkiye’deki Türkmen derneklerini bir platformda buluşturarak çok önemli bir iş yaptığı belirtilerek, yurt dışındaki Türkmen derneklerinin de aynı şekilde bir araya getirilmesi talep edildi. Bu istek gündeme alınarak, ORSAM tarafından değerlendirilmesi kararlaştırıldı.


 

Kaynak : ORSAM


Faaliyetler

İstanbul'daki Türkmen Kadınları Anneler Gününü Kutladı

Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan anneler günü münasebetiyle Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel merkezinde bir araya gelen Türkmen kadınları birbirleriyle görüşme ve sohbet etme fırsatı buldu.

Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları

ORSAM’ın Türkmen Aydınları Toplantıları dizisinin beşincisi 14 Kasım 2009’da gerçekleştirildi. “Türkiye’deki Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları” konulu toplantıya Türkiye’nin farklı illerinden çok sayıda Türkmen aydını ile

Kahvaltı Toplantıları sürüyor

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi'nde yapılan ve geleneksel hale gelen

Irak Türkmen Liderleri Ortak Çalışma Kararı aldı

Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve tanınmış Türkmen şahsiyeti Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın davetine icabet eden Irak Türkmenlerinin Irak Parlamentosundaki Milletvekilleri, Siyasî Parti Başkanları ve Türkmen fikir ve kanaat önderleri genişle

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.