Faaliyetler

Derneğimizde Kurban Bayramı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da şehitlerimiz bayramın birinci günü ziyaret edildi. Kurban bayramının ilk günü olan 16 Kasım 2010 tarihinde Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği yönetici ve üyeleri şehitlerimizi Topkapı mezarlığındaki mezarları başında andı. Türkmen aydınlarından Prof. Dr. Suphi Saatçi günün anlamına ilişkin bir konuşma yaparak şehitlerimizi anmanın önemine değindi.

 

Saddam yönetiminin hüküm sürdüğü 1991 yılında İstanbul’daki Irak konsolosluğu tarafından Altunköprü katliamını protesto eden Türkmenlere rasgele açılan ateş sonucu Necdet Esat Bakkaloğlu ve Yılmaz Sait Sıdık hayatlarının baharında şehit düşmüştü.

 

Mezarlık ziyaretinin ardından, eğitim amacıyla Türkiye’ye gelen ve ailesinden uzakta bulunan gençlere Dernek’te bayram yemeği verildi. Dernek Genel Başkanı’nın da katıldığı yemekte gençler birbiriyle sohbet etme ve bayramlaşma fırsatı buldu.

 

Bayrımın ikinci gününde ise Dernek’te bayramlaşma töreni yapıldı. Birbiri ile bayramlaşan İstanbul’daki Türkmenler hemşerileri ile görüştü.

 

Ayrıca bayram münasebetiyle Türkmen davasında hizmeti geçen bazı yaşlı ve hastalar Dernek yönetimi adına ziyaret edildi ve bayramları kutlandı.


Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.