Faaliyetler

Altunköprü Katliamı Anma Toplantısı ve Paneli Düzenlendi

Altunköprü Katliamının 20. yıl dönümü anısına Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ITKYD) Genel Merkezi tarafından 2 Nisan Cumartesi günü, Türk Edebiyatı Vakfı Toplantı salonunda bir anma toplantısı ve panel düzenlendi.

Ahmet Kabaklı Salonunda yapılan toplantıda, saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını yapan ITKYD Genel başkanı Mehmet Tütüncü, “Altunköprü Katliamı”nın Türkmenlerin yaşadığı büyük dramlardan olduğunu, tamamen masum kasaba halkının sadece Türkmen olduklarından dolayı bilinçli şekilde katledildiğini dile getirdi. Kerkük Vakfı Genel Sekreteri Prof. Dr. Suphi Saatçi’nin yönettiği panelde ITKYD Genel başkan yardımcısı Ömer Köprülü ve Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkan yardımcısı Savaş Avcı konuşmacı olarak yer aldı.

28 Mart 1991 günü Altunköprü Katliamını bizzat yaşayan ve ağabeyini ve yeğenlerini katliamda kaybeden Ömer Köprülü, başından geçenleri dinleyicilere anlatırken duygulu anlar yaşandı.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyareti sırasında Kerkük’ü ziyaret etmemesini eleştiren Savaş Avcı ise Türkmenler için çizilen politikadan memnun olmadıklarını dile getirdi.


Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.