Faaliyetler

İstanbul'daki Türkmen Kadınları Anneler Gününü Kutladı

Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan anneler günü münasebetiyle Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel merkezinde bir araya gelen Türkmen kadınları birbirleriyle görüşme ve sohbet etme fırsatı buldu.

 

7 Mayıs 2011 Cumartesi günü yapılan ve geleneksel hale gelen kahvaltılı toplantılarda bu kez “anneler günü” konusu ele alındı.


Dernek Genel Sekreteri Deniz Musa anneler gününün önemine değinirken, bu yıl da öğrenciler yararına bir kermes yapılacağını ve bu kermese özellikle bayanlardan el emeği ürünlerini paylaşmalarını ve kermeste görev almalarını beklediklerini, elde edilecek kermes gelirlerinin ihtiyacı olan öğrencilere dağıtılacağını dile getirdi.

 

Toplantıya konuk olan ve Türkmen kadınlarının anneler gününü kutlayan Türkmen Sahra Derneği Başkanı Ema Maksudi, İran’da yaşayan Türkmen kadınlarının hala ana dilini konuşamadığını ve hala kendini özgürce ifade edemediğini, bir gün bu haklara kavuşmayı umduklarını dile getirdi. 


Mine Hasanzade ise okuduğu “Ana” adlı dokunaklı şiir ile annelere duygulu anlar yaşattı. 


Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.