Faaliyetler

Özel Mürüvvet Evyap Okullarının her yıl düzenlediği Bahar Şenliğinde bu yıl Türkmenler de yer aldı.

 

13 Mayıs tarihinde yapılan Bahar Şenliği etkinliğinde okulun bahçesinde kurulan çadırlarda öğrencilerinin hazırlamış olduğu çeşitli bilimsel projeler ve çalışmalara yer verildi.

Okulun tarih bölümünün Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi işbirliği ile hazırlamış olduğu Türkmen çadırında ise Irak Türklerinin çeşitli yayınları ve broşürleri ziyaretçilere sunuldu.

Irak Türkleri ile ilgili pek çok araştırma yapan, okulun tarih öğretmeni Ekrem Tok, öğrenci ve velilerin büyük ilgi gösterdiği Türkmen Çadırında ziyaretçilere Irak Türkleri tarihçesi ile ilgili bilgi verirken, çadırda görev alan Türkmeneli Fikir Kulübü üyeleri Sermet Salihi ve Nazım Terzi ise Türkmenlerin son durumu ile ilgili ziyaretçilere bilgi verdi.

Evyap Tarih Araştırma Külübünün daveti üzere etkinliğe katılan ITKYD görevlileri gösterilen ilgiden memnun kaldı. Türkmen kıyafetli öğrenciler Melike Ekinci ve Rana Çakmak ile fotoğraf çektirmek için diğer öğrenciler sıraya geçti.


Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.