Faaliyetler

Türkmeneli Gençlerinin Bursa Çıkarması

Türkiye'de öğrenim gören lise, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan yaklaşık 45 kişilik Türkmen grubu Bursa iline yapılan geziye katıldı. 19–21 Mayıs tarihleri arasında yapılan gezide şehir turlarının yanı sıra seminerler de düzenlendi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ITKYD) Genel Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Türkmeneli Fikir Kulübü’nün düzenlediği geziye İstanbul’dan ve Ankara’dan toplam 45 öğrenci katıldı.

 

Bursa Valiliği ve Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde yapılan gezide Bursa’yı büyük beğeni ile gezen Türkmen gençleri, Uludağ, Yıldırım Beyazıt Camii, Koza Han, Kapalı Çarşı, Kent Müzesi, Yeşil Camii, Türk İslam Eserleri Müzesi ve daha pek çok yeri görme ve tarihçeleri hakkında bilgi alma fırsatı buldu.

 

Geziye katılan Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suphi Saatçi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez seminer verdi. “Coğrafya’dan Vatana” konulu seminerlerde vatan kavramını ve onu oluşturan unsurları ele alan Saatçi, sonraki seminerlerde Türkmen kimliği ve Türkmen coğrafyası ile ilgili geniş bilgi verdi. Gençlerin kendilerini yetiştirmelerinin Türkmenlerin geleceği açısından önemine de değinen Saatçi, Toplantılara yoğun ilgi gösteren gençlerle Türkmeneli’nin güncel sorunları ve çözümleri hakkında fikir alışverişinde bulundu.

 

Bursa’nın geleneksel ürünlerini satın alma fırsatı bulan gençler, gezinin son gününde deniz kıyısındaki Mudanya İlçesini gezdi. Üç günün ardından dostluklar kuran gençler, hem kültürel hem eğlenceli olan bu tip etkinliklerin sık sık tekrarlanması gerektiğini, bu etkinliklerin gençleri bir araya getirerek milli bağlarını güçlendirdiğini dile getirdi.

 

Gezi sonunda katılımcılara teşekkür eden ITKYD Genel Sekreteri Deniz Musa Tütüncü, Derneğin gençlere büyük önem verdiğini, özellikle yüksek tahsil için Türkiye’ye gelen öğrencilerimizin öğrenimleri süresince üniversitede öğreneceklerinin dışında milli bilinç ve genel kültür bakımından en iyi şeklide yetişmeleri ve Türkmeneli’ye döndüklerinde toplumumuza en iyi şekilde hizmet edebilmeleri için katkıda bulunmaya çalıştıklarını söyledi. 2009’dan bu yana gençlere yönelik yapılan ve büyük ilgi gören toplantılara tüm gençleri beklediklerini dile getirdi. Tütüncü, bu programın gerçekleşmesinde katkılarından dolayı T.C. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sayın Erşat Hürmüzlü'ye, Bursa Valiliğine, Bursa Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfına teşekkür etti.

 

2009’dan bu yana faaliyet gösteren Türkmeneli Fikir Kulübü faaliyetleri kapsamında geçtiğimiz yıl Bartın, Amasra ve Safranbolu’ya üç günlük gezi düzenleyen Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi, gençlere yönelik etkinliklerin süreceği müjdesini verdi.


Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.