Faaliyetler

16 Ocak 1980 Şehitleri İstanbul’da anıldı…

Türkmen lider kadrosunun idamının 29. yıldönümü anısına bir panel düzenlendi. 17 Ocak 2009 günü Taksim Midtown Hotel’de düzenlenen toplantıda şehitler için saygı duruşunda bulunuldu.

Cumhurbaşkanlığı Ortadoğu Danışmanı ve Türkmen büyüklerinden Erşat Hürmüzlü’nün Cumhurbaşkanını temsilen katıldığı toplantıda, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı ve Irak Türkleri Adalet Yardım ve Dayanışma Derneği Başkanı Mithat İbrahim kısa birer konuşma yaptılar. Şair ve yazar Kemal Beyatlı ise şehitlere ithafen bir şiir okudu.

Oturum başkanlığını Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mehmet Tütüncü’nün yaptığı panelde, Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram ve Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Onursal Başkanı Dr. Nefi Demirci panelist olarak yerlerini aldılar.


Konuşmacılar 16 Ocak şehitleri ile ilgili anı ve görüşlerini paylaştılar. Panel sonunda şehit liderlerle ilgili anılarını anlatan Kerkük Vakfı Başkanı İzzettin Kerkük, Türkmenlerin Türkiye’de tanıtılması için 16 Ocak şehitleri ile birlikte yaptıkları çalışmaları konuklarla paylaştı.

Türkmen lider ve önde gelenlerinden Doç. Dr. Nejdet Koçak, Albay Abdullah Abdurrahman, Dr. Rıza Demirci ve İşadamı Adil Şerif 16 Ocak 1980 tarihinde, devrik Saddam rejimi tarafından suçsuz oldukları halde idam edilmişlerdi.

Türkmenlerin yok edilmesini amaçlayan Dikta rejimi pek çok masum Türkmen’i yakalatarak işkencelere tabi tutmuş, onlarca yıl hapse mahkûm ettirmiş ve bazılarını ölüm cezasına çarptırmıştı. Çok sayıda Türkmen’in bugüne kadar nerede olduğu bilinmemektedir.

Faaliyetler

Türkmenler İstanbul Boğazında tekne iftarında buluştular

Mübarek Ramazan ayı münasebetiyle İstanbul’daki Türkmenler ve çok sayıda konuk, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği iftar yemeğinde bir araya geldi. Dernek genel merkezinde verilen iftarların yanı sıra bu kez Boğaz’ın muhteşem manz

Kemerburgaz’da Geleneksel Türkmen Kır Gezisi

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği genel merkezinin “geleneksel kır gezisi” 8 Temmuz 2012 Pazar günü İstanbul Kemerburgaz Ormanlarındaki Kirazlıbent’te yapıldı. İstanbul’da yaşayan ve tatil için Türkiye’ye gelen Türkmen ailelerin yoğun ilgi göste

BARTIN TÜRKMEN GENÇLERİNİ AĞIRLADI

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ITKYD) ve Bartın Gazeteciler Derneği (BGD) İşbirliği ile 15–16–17 Haziran 2012 tarihlerinde Bartın, Amasra ve Safranbolu’yu kapsayan bir dizi ziyaret gerçekleştirildi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.