Faaliyetler

16 Ocak 1980 Şehitleri İstanbul’da anıldı…

Türkmen lider kadrosunun idamının 29. yıldönümü anısına bir panel düzenlendi. 17 Ocak 2009 günü Taksim Midtown Hotel’de düzenlenen toplantıda şehitler için saygı duruşunda bulunuldu.

Cumhurbaşkanlığı Ortadoğu Danışmanı ve Türkmen büyüklerinden Erşat Hürmüzlü’nün Cumhurbaşkanını temsilen katıldığı toplantıda, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı ve Irak Türkleri Adalet Yardım ve Dayanışma Derneği Başkanı Mithat İbrahim kısa birer konuşma yaptılar. Şair ve yazar Kemal Beyatlı ise şehitlere ithafen bir şiir okudu.

Oturum başkanlığını Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mehmet Tütüncü’nün yaptığı panelde, Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram ve Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Onursal Başkanı Dr. Nefi Demirci panelist olarak yerlerini aldılar.


Konuşmacılar 16 Ocak şehitleri ile ilgili anı ve görüşlerini paylaştılar. Panel sonunda şehit liderlerle ilgili anılarını anlatan Kerkük Vakfı Başkanı İzzettin Kerkük, Türkmenlerin Türkiye’de tanıtılması için 16 Ocak şehitleri ile birlikte yaptıkları çalışmaları konuklarla paylaştı.

Türkmen lider ve önde gelenlerinden Doç. Dr. Nejdet Koçak, Albay Abdullah Abdurrahman, Dr. Rıza Demirci ve İşadamı Adil Şerif 16 Ocak 1980 tarihinde, devrik Saddam rejimi tarafından suçsuz oldukları halde idam edilmişlerdi.

Türkmenlerin yok edilmesini amaçlayan Dikta rejimi pek çok masum Türkmen’i yakalatarak işkencelere tabi tutmuş, onlarca yıl hapse mahkûm ettirmiş ve bazılarını ölüm cezasına çarptırmıştı. Çok sayıda Türkmen’in bugüne kadar nerede olduğu bilinmemektedir.


Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.