Faaliyetler

TARİHİ TÜRKMEN DEKLARASYONU İSTANBUL'DA GÖRÜŞÜLDÜ

Tarihi Türkmen Deklarasyonunun hazırlanması amacıyla bir dizi görüşmeler yapan Türkmeneli Dernekler Federasyonu (TÜFED) bu kez İstanbul'daki Türkmenlerin görüşlerini almak üzere bir toplantı düzenledi.

TÜFED Başkanı Dr. Aydın Beyatlı başkanlığında yapılan toplantıda TÜFED üyesi kuruluşlar, Türkmen sivil toplum kuruluş (STK) başkan ve yöneticileri ile önemli şahsiyetler hazır bulundu. 20 Mart 2016 tarihinde Akgün Otelinde yapılan görüşmede katılımcılar Tarihi Türkmen Deklarasyonu hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Kerkük ve Bağdat'ta yapılan toplantılarda Türkmen bakan, milletvekili, siyasi parti ve STK başkan ve yöneticileri ile önde gelen şahsiyetlerinin deklarasyon konusundaki görüş ve önerileri alınmıştı.

Türkmenlere Yapılan haksızlıklar ve uğradıkları katliamlar karşısında verdikleri haklı mücadelelerini uluslararası mahfillerde anlatmak, başta Türkiye Büyük Millet Meclisi, komşu ülkeler, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa parlamentolarından destek sağlamak amacı hazırlanan deklarasyonun, Türkmenlerin tüm kesimlerinin görüşleri alındıktan sonra yayınlanması planlanmaktadır.


Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.