Faaliyetler

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

24 Mart 2016 tarihinde Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ITKYD) Genel Merkezi tarafından teknede düzenlenen yemekte ağırlanan Türkmeneli Öğrenci ve Gençlik Birliği (TÖGB) Erbil Kolu heyeti ve beraberindeki gençler İstanbul Boğazı'nın tadını çıkardı. ITKYD gençlik oluşumu Türkmeneli Fikir Kulübü (TFK) üyesi gençler de iki gün boyunca gruba eşlik ederek İstanbul tanıtımında ve etkinliklerde yardımcı oldu.

Konuk heyet, 26 Mart 2016 tarihinde Derneğin genel merkezinde düzenlenen kahvaltılı toplantıda Dernek Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, Başkan Yardımcısı Diyar Erbil ile yönetim kurulu üyeleri, Türkmen Basın Derneği Başkanı Kemal Beyatlı, Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan, TFK Başkanı Gönül Silav ve kulübün diğer üyeleri ile bir araya geldi. Heyet sorumluları, İstanbul'daki Türkmenler ile buluşmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Yöneticilerle yapılan gündem değerlendirmesi ve gençliğin sorunları ile beklentileri hakkındaki fikir alışverişinin ardından Erbil'den gelen gençlik heyeti ile TFK üyeleri arasında bir toplantı gerçekleştirildi. Yapılan görüşmede Türkmen okullarında öğretmen eksikliğinin önemine değinen konuk heyet üyeleri, bu yüzden Türkmen okullarına olan ilginin azaldığını ve bu sorunun aşılabilmesi için Türkiye'de eğitimini tamamlayan gençlerin Türkmeneli'nde hizmet etmelerinin vicdani bir yükümlülük olduğunu dile getirdi. Toplantıda ayrıca bölgedeki bazı eksiklerin tamamlanması amacıyla TÖGB Erbil Kolu ve TFK'nın ortak projeler ile işbirliği içerisinde hareket edeceği vurgulandı.

Aynı gün Tazehurmatu'ya yapılan kimyasal saldırıyı kınama amacıyla Türkmeneli Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen basın açıklaması ve protesto eylemine katılan konuk heyet daha sonra ITKYD tarafından düzenlenen Altunköprü Katliamını anma toplantısı ve paneline katıldı.

Toplantı sonrasında akşam yemeğinde ağırlanan konuk heyet üyeleri, hemşehrileri ile tanışmanın ve bir arada olmanın mutluluğunu ifade etmenin yanı sıra bundan sonra Türkmen meselesi için ortak çalışma içerisinde hareket edeceklerini belirttiler. Yapılan sohbetin ardından Erbil heyeti, İstanbul grubu ile yakın gelecekte işbirliği yapma temennisi ile veda etti.


Faaliyetler

İstanbul'daki Türkmen Kadınları Anneler Gününü Kutladı

Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan anneler günü münasebetiyle Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel merkezinde bir araya gelen Türkmen kadınları birbirleriyle görüşme ve sohbet etme fırsatı buldu.

Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları

ORSAM’ın Türkmen Aydınları Toplantıları dizisinin beşincisi 14 Kasım 2009’da gerçekleştirildi. “Türkiye’deki Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları” konulu toplantıya Türkiye’nin farklı illerinden çok sayıda Türkmen aydını ile

Kahvaltı Toplantıları sürüyor

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi'nde yapılan ve geleneksel hale gelen

Irak Türkmen Liderleri Ortak Çalışma Kararı aldı

Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve tanınmış Türkmen şahsiyeti Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın davetine icabet eden Irak Türkmenlerinin Irak Parlamentosundaki Milletvekilleri, Siyasî Parti Başkanları ve Türkmen fikir ve kanaat önderleri genişle

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.