Faaliyetler

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

24 Mart 2016 tarihinde Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ITKYD) Genel Merkezi tarafından teknede düzenlenen yemekte ağırlanan Türkmeneli Öğrenci ve Gençlik Birliği (TÖGB) Erbil Kolu heyeti ve beraberindeki gençler İstanbul Boğazı'nın tadını çıkardı. ITKYD gençlik oluşumu Türkmeneli Fikir Kulübü (TFK) üyesi gençler de iki gün boyunca gruba eşlik ederek İstanbul tanıtımında ve etkinliklerde yardımcı oldu.

Konuk heyet, 26 Mart 2016 tarihinde Derneğin genel merkezinde düzenlenen kahvaltılı toplantıda Dernek Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, Başkan Yardımcısı Diyar Erbil ile yönetim kurulu üyeleri, Türkmen Basın Derneği Başkanı Kemal Beyatlı, Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan, TFK Başkanı Gönül Silav ve kulübün diğer üyeleri ile bir araya geldi. Heyet sorumluları, İstanbul'daki Türkmenler ile buluşmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Yöneticilerle yapılan gündem değerlendirmesi ve gençliğin sorunları ile beklentileri hakkındaki fikir alışverişinin ardından Erbil'den gelen gençlik heyeti ile TFK üyeleri arasında bir toplantı gerçekleştirildi. Yapılan görüşmede Türkmen okullarında öğretmen eksikliğinin önemine değinen konuk heyet üyeleri, bu yüzden Türkmen okullarına olan ilginin azaldığını ve bu sorunun aşılabilmesi için Türkiye'de eğitimini tamamlayan gençlerin Türkmeneli'nde hizmet etmelerinin vicdani bir yükümlülük olduğunu dile getirdi. Toplantıda ayrıca bölgedeki bazı eksiklerin tamamlanması amacıyla TÖGB Erbil Kolu ve TFK'nın ortak projeler ile işbirliği içerisinde hareket edeceği vurgulandı.

Aynı gün Tazehurmatu'ya yapılan kimyasal saldırıyı kınama amacıyla Türkmeneli Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen basın açıklaması ve protesto eylemine katılan konuk heyet daha sonra ITKYD tarafından düzenlenen Altunköprü Katliamını anma toplantısı ve paneline katıldı.

Toplantı sonrasında akşam yemeğinde ağırlanan konuk heyet üyeleri, hemşehrileri ile tanışmanın ve bir arada olmanın mutluluğunu ifade etmenin yanı sıra bundan sonra Türkmen meselesi için ortak çalışma içerisinde hareket edeceklerini belirttiler. Yapılan sohbetin ardından Erbil heyeti, İstanbul grubu ile yakın gelecekte işbirliği yapma temennisi ile veda etti.


Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.