Haberler

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü'den Basın Açıklaması

11 Mart 2016


Irak'ta uzun bir süredir birçok bölge DAİŞ saldırısına maruz kalmaktadır. Bu saldırılar sonucu pek çok sivil hayatını kaybetmiş, yaralanmış veya göç etmek zorunda bırakılmıştır. Bu olaylar uluslararası basında geniş yer almıştır.

Irak'ta meydana gelen terör olaylarının büyük bir kısmının Türkmen bölgelerinde meydana geldiği bir gerçektir. Özellikle Kerkük, Telafer, Emirli, Tuzhurmatu, Diyale ve Beşir ile son bir haftadan beri Türkmen kasabası Tazehurmatu DAİŞ terör örgütünün ağır silahlar, katyuşa mermileri ve zehirli gaz bombalarına maruz kalmaktadır.

Tazehurmatu'da hastaneye kaldırılan 600'ün üzerindeki yaralının vücutlarında, yüzlerinde kabarıklıklar ve değişik derecede yanıklar meydana geldiği görülmüştür. Çoğu çocuklardan olmak üzere pek çok yaralıda solunum problemi ve boğulmalar da gözlemlenmiştir. Bazılarının hayati tehlikesi devam etmektedir. Kerkük Valiliği ve diğer resmi makamlarca yapılan açıklamalarda saldırılarda hardal ve klor gazının kullanıldığı tespit edilmiştir.

Uzun süredir devam eden saldırılar Türkmen gönüllü birliklerince bertaraf edilmeye çalışılmakta ancak destek gelmediğinden yetersiz kalmaktadır. Özellikle Türkmen bölgelerine yapılan saldırılar konusunda Irak hükümetinin pasif davranışı gözden kaçmamaktadır. Ayrıca DAİŞ saldırıları sonrası Türkmen bölgelerinden çekilen Irak ordusunun yerine yerleşen Peşmerge güçleri bölgenin güvenliğini sağlamaktan çok demografik yapıyı değiştirmeye yönelik politikalarının peşinden gitmektedirler.

Başta Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Sn. Erşat Salihi olmak üzere Irak'taki Türkmen yetkililer yıllardır teröre karşı bir Türkmen silahlı gücün oluşturulması gerektiğini dile getirmelerine rağmen Irak Parlamentosundan bir türlü onay çıkmamaktadır. Oysa parlamentoda bulunan birçok siyasi grubun tam teçhizatlı milis güçlerine sahip oldukları herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Tazehurmatu'nun tehlikeye atılması durumunda yaşanacak kimyasal saldırı ve soykırım riskinin yanı sıra Irak'ın en önemli kentlerinden olan Kerkük'ün güvenliğinin de tehlike altına girme ihtimali unutulmamalıdır. Musul'dan sonra Kerkük'ün IŞİD terör örgütünün eline geçmesi Irak'ın sonunu getirecek kadar önemli bir tehdittir. Bu tehdit ve saldırıların bir an evvel önlenmemesi durumunda Irak'ın tamamını ve akabinde tüm bölgeyi ve başta Türkiye olmak üzere Irak'ın komşularını etkileyecek bir tehlike söz konusudur. Bu nedenle geç kalınmadan ciddi tedbirlerin alınması jeopolitik açıdan büyük önem taşımaktadır.


Türkmenlerin öncelikli beklentileri, terörü durdurmak için Irak Hükümetinin acil ve ciddi bir askeri müdahalede bulunması ve bölgenin bir an önce terör unsurlarından arındırılmasıdır. Bölgede istikrarın sağlanması için Birleşmiş Milletler'in ve önemli bir bölgesel güç olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin siyasi ve askeri desteğine ihtiyaç olduğu açık bir gerçektir. Temennimiz bölgede daha çok kan dökülmeden bir an önce gerekli tedbirlerin alınmasıdır.

Bu vesile ile Tazehurmatu'daki yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Mehmet TÜTÜNCÜ
IRAK TÜRKLERİ KÜLTÜR ve YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
GENEL BAŞKANIYorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.