Haberler

TAZEHURMATU'YA YAPILAN KİMYASAL SALDIRI İSTANBUL'DA PROTESTO EDİLDİ

26 Mart 2016


Kerkük'e bağlı Tazehurmatu kasabasına IŞİD/DAİŞ terör örgütü tarafından yapılan kimyasal silahlı saldırıyı kınamak amacıyla İstanbul'da protesto eylemi ve basın açıklaması yapıldı.

Türkmeneli Dernekler Federasyonu (TÜFED) tarafından 26 Mart 2016 tarihinde Fatih Anıt Parkında düzenlenen eyleme İstanbul'daki Dernek temsilcileri katıldı.

Basın açıklaması TÜFED genel Sekreteri Kemal Beyatlı tarafından okundu. Basın açıklamasının tam metni aşağıdaki gibidir:

BASIN BİLDİRİSİ

Irak Türkmenleri olarak dünyanın dört ayrı ülkesinde ve Türkiye’nin dört büyük şehrinde bugün ve bu saatte bir araya gelerek sesimizi bütün dünyaya duyurmak istiyoruz. Bugün Irak’ta 2.5 milyon Türkmen varlık mücadelesi vermektedir. Irak’ta IŞİD terör örgütünden en çok zararı Türkmenler görmüş ve görmektedir. Bir buçuk yıldan beridir Telafer şehrimiz IŞİD’in zulmü altındadır. Yerinden ve yurdundan başka yerlere göç edenlerimizin sayısı 500 Bini aşmıştır.

Bugün ve bu saatte burada toplanmamızın ana sebebi dünya kamuoyunun dikkatini bir diğer Türkmen şehri olan Kerkük’ün nahiyesi Tazehurmatu’da IŞİD’in yaptığı mezalime çekmektir. 8 Mart'tan beri bu şehrimiz IŞİD’in kimyasal klor gaz bombaları ile bombalanmaktadır. 2500 vatandaşımız bu zehirli gazdan etkilenerek yaralanmış, 4'ü çocuk olmak üzere 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu sayı her geçen gün artmaktadır. Yaralıların bir kısmı Kerkük, bir kısmı da Bağdat hastanelerinde tedavi edilmeye çalışılmakta ancak maalesef çoğu sakat kalmaktadır. Tedavisi zor olan 16 hastamız Türkiye devleti tarafından Ankara’ya getirilmiş ve şu anda çeşitli hastanelerde tedavi görmektedirler. Öncelikle ağır hastalarımızın tedavisini üstlenen Türk Devletine şükranlarımızı ve minnettarlığımızı bildirmek istiyoruz. Irak Türkmenlerinin yaralarını her zaman ilk saran ülke Türkiye olmuştur.

Diasporada yaşayan Türkmenler olarak öncelikle bütün terör örgütlerinin dünyanın neresinde olursa olsun sivil insanlara yönelik silahlı eylemlerini şiddetle kınıyoruz. Buna karşılık bütün dünya kamuoyundan ve devletlerinden Tazehurmatu’da Türkmenlere yönelik menfur ve alçak saldırıyı kınamalarını bekliyoruz. Burada ölen ve yaralanan insanlar Halepçe’de ölenlerden farklı değildir. Dünya Halepçe katliamına ne kadar duyarlı olduysa, bu olaya da o kadar tepki koymalıdır. Suriye’den Avrupa’ya kaçmak isterken Ege sahillerinde cesedi bulunan Alan Kürdi nasıl ki bütün dünya basınında yer aldıysa, Tazehurmatu’da klor gazı zehirlenmesinden ölen Türkmen kız çocukları Fatma Semir ve Masuma Şerif de o kadar yer almalıdır.

Bütün dünya ülkelerinin Irak hükümetine baskı yaparak IŞİD’in pençesinde inleyen Beşir ve Telafer şehirlerini kurtarmasını ve Tazehurmatu’yu IŞİD tehlikesinden korumasını talep ediyoruz. Bu konuda Irak Türkmenleri silahlanarak kendi topraklarını korumaya istekli ve hazırdırlar. Ancak Irak merkezi hükümeti ve Kuzey Irak Kürt yönetimi Türkmenlerin kendi şehirlerini ve topraklarını IŞİD’dan kurtarmak için silahlanmalarını engellemektedirler.

Ne olursa olsun Irak’ın üçüncü asli unsuru olan Türkmenler bin yıldır yaşadıkları topraklarını ve şehirlerini terk etmeyecek ve haklı mücadelelerine devam edeceklerdir. Bir kez daha Terörü şiddetle kınıyor, tüm Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. 
Dr. Aydın Beyatlı
Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı

Diğer Fotoğraflar için: http://www.irakturkleri.org/fotografalbum.php?goster=66

 Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.