Haberler

ALTUNKÖPRÜ KATLİAMI ŞEHİTLERİ 25. YILINDA İSTANBUL'DA ANILDI

28 Mart 2016


Altunköprü katliamının 25. yıldönümü münasebetiyle İstanbul'da bir anma toplantısı ve panel düzenlendi. Toplantıyı düzenleyen Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği genel merkezi adına açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter Sara Hürmüzlü, 28 Mart 1991 tarihinde Saddam güçleri tarafından Kerkük'e bağlı Altunköprü kasabasında yapılan vahşet hakkında bilgi verdikten sonra katılımcıları şehitler için saygı duruşu ve Fatiha okumaya davet etti.

26 Mart 2016 tarihinde Akgün Hotel'de yapılan anma toplantısında Katliamı konu alan belgesel sunumunun ardından protokol konuşmaları kapsamında Kerkük Vakfı Başkanı Erşat Hürmüzlü, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz, Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan ve Irak Türkmen İnsan Hakları Merkezi Başkanı Mehmet Samancı günün anlam ve önemine değinen birer konuşma yaptı. Çoğunluğu Erbilli gençlerden oluşan ve İstanbul'da bir program çerçevesinde bulunan grup adına bir konuşma yapan Erbil Gençler ve Öğrenci Birliği Sorumlusu Bedir Cihan da İstanbul'da gördükleri ilgi için teşekkür etti.

Programda Altunköprü konulu şiirini okuyan Ümit Hikmet katılımcılardan beğeni topladı. Ardından "Altunköprü katliamının 25. yılında Türkmeneli'ndeki Gelişmeler" Paneline geçildi. İlk söz alan Irak Türkmenleri Kardeşlik ve Kültür Derneği Başkanı Salman Nalbantoğlu, Altunköprü Katliamının esasında cereyan eden hadiseleri anlatarak bunun sivillere yönelik bir insanlık ayıbı olduğunu ve tüm dünyaya duyurmak için daha çok çaba gösterilmesi gerektiğini dile getirdi. Diğer konuşmacılardan Bilgesam Ortadoğu Uzmanı Ali Semin, Türkmenlerin Irak'taki sistem tarafından dışlandıklarını anlatarak, milli politika çerçevesinde ortak hareket edilmediği takdirde sonuç alımının da zor olacağını belirtti. Türkmenlerle ilgili verilerin toplanıp dağıtılacağı bir Türkmeneli Araştırma Merkezi kurulması gerektiğini belirten Semin, bu merkezin günlük ve haftalık siyasi gazete yayınlaması gerektiği vurguladı.

Paneli yöneten Derneğin Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, Altunköprü Katliamının hemen öncesinde 25 Mart 1991'de devrin Baas canilerinin Tazehurmatu kasabasında da katliam yaptıklarını belirterek günümüzde Tazehurmatu'da farklı aktörler tarafından yine katliam yapıldığını anlattı. İki gün önce Kerkük'te vefat eden ve devrik Saddam rejimi tarafından tutuklanarak 20 yılını cezaevinde geçiren büyük Türkmen dava adamı Nihat Akkoyunlu'nun Türkmen davasındaki önemine değinerek kendisini rahmet ve minnetle andıklarını belirtti. Türk Dünyasındaki insan hakları ihlalleri konusunda Türk insanının genellikle yeterli tepkiyi göstermediğini belirterek bu sebeple çok önemli katliam ve sürgünlerin dahi dünya kamuoyunda hakkettiği gündemi oluşturamadığını belirten Tütüncü, oysa başka toplulukların çok daha küçük çaplı olaylar için büyük tepkiler verdiklerini bu sebeple gündem oluşturarak daha geniş kitlelere ulaşabildiklerini dile getirdi.

Panel sonrası Türkmen sanatçı Cemal Kerküklü'nün yazıp yönettiği "Altunköprü'de Katliam Var" adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Büyük beğeni toplayan oyun, seyircilere duygulu anlar yaşattı.

Toplantıda ayrıca Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği Başkanı Ekber Yassa, Nogay Türkleri Derneği Başkanı Veysel Demir, Türkmen Basın Derneği Başkanı Kemal Beyatlı, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı, İstanbul Kırım Türkleri Derneği Yöneticisi Ergun Sevimsoy, Karapapak Terekeme Derneği Basın Sözcüsü Mustafa Yıldız ve çok sayıda şahsiyet hazır bulundu.

Diğer Fotoğraflar için: http://www.irakturkleri.org/fotografalbum.php?goster=65

 Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.