Haberler

TUZHURMATU'YU HEDEF ALAN SALDIRILAR HAKKINDA AÇIKLAMA

30 Nisan 2016


Irak'ın Selahattin iline bağlı Türkmen Tuzhurmatu kasabası 23 Nisan akşamından bu yana Talabani'ye bağlı KYB Peşmerge milisleri ve PKK'lıların saldırısı altındadır. Evlere, işyerlerine, kuruluşlara ve bir çok noktaya yapılan tanklı, roketli ve silahlı saldırılar sonucunda çocukların da aralarında bulunduğu çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bölgeden gelen bilgiler arasındadır.

Irak Merkezi Hükümeti ile Kürt yerel yönetimi arasında bulunan ve Türkmenlerin en önemli savunma noktalarından olan Tuzhurmatu defalarca saldırıya maruz kalmıştır. IŞİD'IN da hedefinde olan bölge halkı var gücü ile çeşitli düşman güçlerine direnmeye çalışmaktadır.

IŞİD'E karşı savaşmak gerekçesi ile bölgeye yerleşen Peşmerge milisleri ise her fırsatta bölge yönetimini ele geçirmeye çalışmakta ancak halk direnişi ile karşı karşıya kalmaktadır.

Irak Hükümetinden yapılan açıklamaya göre çatışmaların durması için bölgeye takviye güç gönderilmesi talimatı verildiği belirtilmesine rağmen Tuzhurmatu'da sular durulmuyor.
Peşmerge güçleri olayların mezhebi olduğu propagandasını yaymaya çalışmakta ve çatışmaları körükleyerek Tuzhurmatu'nun bu bahanelerle tahrip edilmesine ve dolayısıyla bölge halkının göç ettirilmesine kadar gidecek bir süreci yürütmeyi amaçlamaktadır.

Diğer Türkmen bölgelerinde yapılmak istendiği gibi meselenin özünde demografik yapının değiştirilerek bölgenin Kürtleştirilmesi hedeflenmektedir. Bu tehlikeli sürecin bir an önce durdurularak,
- Tuzhurmatu'daki tüm yabancı unsurların ilçe sınırları dışına çıkarılması ve her türlü yabancı silahlı güçten arındırılmasını,

- İlçe merkezinde silahlı güç olarak yalnızca polisin ve bölgeyi uzun süredir var gücü ile savunan ve o toprakların gerçek sahibi olan Türkmen gönüllü güçlerinin bulundurulmasını,

- IŞİD'E karşı savaşmak için Irak ordusunun bir an önce ilçe etrafına askeri güç takviyesi yapmasını talep ediyoruz.

Bugün Tuzhurmatu'da yaşananlar tam anlamıyla bir etnik savaştır. Her ne kadar taraflar arasında şimdilik uzlaşma sağlanmış gibi görünüyorsa da çatışma riski devam etmektedir.

Bölgesel Kürt Yönetiminin, Irak'ın içinde bulunduğu bu kaotik dönemi ve IŞİD tehdidini fırsat bilip Türkmenlerin ve diğer grupların topraklarını gasp ederek coğrafyasını genişletmeye çalışması bölgede can ve mal kaybına yol açmaktan başka bir sonuca götürmeyecektir. Bu bilinçle hareket ederek, bölgenin huzuru için Irak Merkezi Hükümeti ile bölgesel ve uluslararası güçleri, hak ihlallerini uluslararası hukuk çerçevesinde durdurmaya ve mağduriyetleri gidermeye davet ediyoruz.

IRAK TÜRKLERİ KÜLTÜR ve YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
GENEL MERKEZİ

 Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.