Haberler

ITC BAŞKANI ERŞAT SALİHİ'DEN İSTANBUL'DAKİ SEMPOZYUMDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

12 Mayıs 2016


Sykes-Picot Antlaşmasının yüzüncü yılı münasebetiyle İstanbul'da uluslararası bir sempozyum gerçekleştirildi. İstanbul Türk Ocağı ve İstanbul Üniversitesinin (İÜ) 12-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlediği sempozyumun ilk gününde Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi açılış konuşması yaptı.

İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel Salonunda yapılan "Sykes-Picot Antlaşmasının Yüzüncü Yılında Türkiye ve Ortadoğu" konulu sempozyumda konuşan Salihi "Sykes-Picot'un ana amacı Osmanlı Devletini yıkmak ve egemenliği altında bulunan toprakları ekonomik ve askeri çıkarlara göre bölmektir. Bu süreç yüz yıl sonra devam ettirilerek ülkeler, etnik ve mezhep esaslarına göre bölünmeye çalışılmakta ve DAİŞ, PKK gibi örgütler bu süreçte rol oynamaktadır. Özellikle Irak ve Suriye'de Türkmenlere uygulanan etnik temizlik, emperyalist güçlerin etnik esaslara göre bölme amaçlarına hizmet etmektedir" dedi.

2003 yılında 1 Mart tezkeresinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçmemesinin Irak Türkleri için yarattığı sıkıntılara değinen Salihi "Yirminci asır boyunca Araplaştırılan bölgelerimiz bu süreçle ABD'nin göz yumması ile Kürtleştirilmeye başlandı" dedi. En çok zararı Türkmenlerin gördüğünü anlatan ITC Başkanı, Türkmenlerin dört büyük şehirlerinden şu an Telafer'in IŞİD'in elinde, Kerkük ve Erbil'in Peşmergenin denetiminde olduğunu, Tuzhurmatu'nun ise iki yılda 2000 şehit vererek direnmeye devam ettiğini belirtti. Bugün Irak'taki her grubun arkasında büyük bir gücün bulunduğunun altını çizen Salihi, Irak ve Suriye Türklerinin arkasında güçlü bir devlet desteği olmaması halinde yok olma riski ile karşı karşıya olduklarını vurgulayarak "21. asır Türkmenlerin Ortadoğu'dan silinme asrı olabilir" dedi.

İki gün süren ve uluslararası akademisyen ve siyasetçilere ev sahipliği yapan sempozyumun Başkanlığını İÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Cezmi Eraslan yaptı; açılış konuşmalarında İstanbul Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Cezmi Bayram, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, ITC Başkanı Erşat Salihi ve Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa yer aldı. Sempozyum Kerkük, Erbil, Şam, Halep, Bağdat, Mağusa, Kudüs, Musul ve Gazze olmak üzere dokuz oturumdan oluşarak değerlendirme ile sona erdi.

 Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.