Haberler

ERŞAT SALİHİ: KİMSE TÜRKMENLERİN STRATEJİSİ OLMADIĞINI ZANNETMESİN

14 Mayıs 2016


Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi Türkiye'ye yaptığı ziyaret kapsamında İstanbul'daki Türkmenlerle bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ITKYD) Genel Merkezi'nin 14 Mayıs 2016 tarihinde Holiday Inn İstanbul City Otelinde düzenlediği toplantıya katılan ITC Başkanı, Irak'ta son günlerde meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi.

Toplantının açılışında konuşan ITKYD Başkanı Mehmet Tütüncü "Bugün Türkmen lideri Mustafa Kemal Yayıçılı'nın vefatının 12. yıldönümüdür. Bu aziz şehidimizin Türkmen davasında vermiş olduğu büyük hizmetleri unutmayacağız" dedi ve başta merhum Yayçılı olmak üzere tüm Türk Dünyası şehitleri için katılımcıları bir dakikalık saygı duruşu ve Fatiha okumaya davet etti.

ITC Onursal Başkanı Dr. Saadettin Ergeç'in yanı sıra Türkmen ve Türk Dünyasından çok sayıda kuruluş başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantıda halkın yoğun ilgisi dikkat çekti.

Irak Parlamentosundaki çalışmalarını dinleyicilere aktaran Salihi, çok zor şartlara rağmen Türkmen siyasetçileri ve yöneticileri ile beraber ellerinden gelen mücadeleyi verdiklerini dile getirerek "Maalesef birçok konuda yasal hakkımız olmasına rağmen bölgede siyasi ve silahlı gücü elinde bulunduranlar Türkmenlerin haklarını gasp etmeye devam ediyor. Kerkük İl Meclisi Başkanlığı, İlçe Meclis Başkanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve benzer bir çok kurum başkanlık ve yönetimi Türkmenlerin hakkı olmasına rağmen verilmemektedir. Son olarak Başbakan İbadi'nin söz vermesine rağmen kurulması düşünülen teknokrat hükümette Türkmenlere Bakanlık verilmemesi haksızlıkta son nokta olmuştur. Türkmenlerin yeterli bir silahlı gücünün olmayışı ve arkalarında büyük bir dış siyasi desteğinin bulunmayışı bu tablonun en önemli sebepleridir" dedi.

Tuzhurmatu'da yaşanan son olayları da değerlendiren ITC Başkanı Salihi, Tuzhurmatu ve Telafer'in büyük tehdit altında olduğunu vurgulayarak "Türkmenler mezhep projesine dün karşı durdukları gibi bugün de karşı durmaktadırlar. Irak ve Suriye'deki Türkmenler aynı kaderi paylaşmakta ve bu yolla bölünmeye çalışılmaktadır. Telafer'de atılmaya çalışılan mezhep fitnesinin kimin çıkarlarına hizmet ettiğine bakınız. Bugün Suriye'yi de içine alarak uzanan Türkmen şeridinde bölünme olursa kimin orada egemenlik kuracağına bakınız. Bu sebeple ne olursa olsun milli kimliğimizi mezhep ayırımı olmaksızın korumak zorundayız" dedi.

Haklı Türkmen davasını savunmayı yılmadan sürdüreceklerini belirten Salihi "Bu millet için canımız pahasına mücadeleye devam edeceğiz" diyerek "Kimse Türkmenlerin stratejisi olmadığını zannetmesin. Biz her zaman Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduk. Ancak bize yani Türkmenlere rağmen Irak'ta farklı bir yapılanmaya gidilirse Türkmen stratejisi öncelikle Telafer ve Tuzhurmatu'nun il olması ve Türkmeneli bölgesinin kurulması yönünde olacaktır" açıklamasında bulundu.

Yoğun ilginin olduğu toplantıda çok sayıda soruyu cevaplayan ITC Başkanı Salihi, Türkmeneli'ye gönül veren ve inanan herkese teşekkürlerini sunarak, başta anavatan olmak üzere Türk dünyasından gelen desteklerin artarak devam etmesini beklediklerini belirtti.

 

Diğer Fotoğraflar için: http://www.irakturkleri.org/fotografalbum.php?goster=71

 Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.