Haberler

KAMUOYUNA DUYURU

4 Eylül 2016


Irak Türkmen Dernekleri, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Sayın Erşat Salihi’nin katılımıyla 4.9.2016 Pazar günü İstanbul’da bir istişare toplantısı düzenlemiştir. Birçok Türkmen şahsiyeti ve kanaat önderlerinin katıldığı toplantıda Türkmenlerin Irak’taki siyasî durumları geniş ve ayrıntılı bir biçimde ele alınmış, Türkmen toplumuna hizmet yolunda harcanan çabaların birleştirilmesinin zorunluluğuna vurgu yapılmıştır.

Tüm katılımcılar, Türkmen davasına destek veren ve bu yolda çaba harcayan bütün oluşumların, partilerin ve Türkmen milletvekillerinin, Irak Hükümeti tarafından oluşturulacak bakanlar kurulunda Türkmenleri temsilen bir Türkmen üyenin yer alması yolundaki taleplerine ve çalışmalarına destek vereceklerini teyit etmişlerdir. Katılımcılar, özellikle Irak parlamentosunun bu hususta yaptığı oturumda cereyan eden tartışma ve mücadelede direnen ve kararlı bir duruş sergileyen Türkmen milletvekillerinin arkasında olduklarını dile getirmişlerdir.

Katılımcılar, Türkmen Telafer şehri ve çevresinin Irak’ta Türkmen varlığı için önemine dikkat çekerek, Terör örgütü belasından kurtarılması ve tüm vatandaşlarının şehirlerine dönüşünün teminine verdikleri önemi açıklayarak, bu doğrultuda tüm adımların atılmasını istediler.

Bu arada Türkiye’de yapılan ve başarısızlıkla sonuçlanan hain darbe girişimine karşı duran milyonlarca Türk ile birlikte bütün Türkmen kuruluşları da gösterilere katılarak Türk Devleti ve Hükümetinin yanında yer almıştır. Bütün bir Türk Dünyasına da kast eden bu hain ve alçak darbe girişimi toplantıda bir kez daha lanetlenmiştir.

Irak Türkmen Cephesini en büyük Türkmen siyasi kuruluşu sayan tüm katılımcılar, cephenin iç yapılanması ve çalışma metotlarını daha da güçlendirmek için, istişare toplantılarını sürekli hale getirmek hususunda görüş birliğine varmışlardır. Ayrıca Türkmen Cephesinin şemsiyesi altında istişare ve danışma meclisini genişleterek çalışmayı sürdürmelerini, böylece Türkmen toplumunun saflarının birlik ve beraberlik içinde tutulması ve Türkmeneli coğrafyasının korunması için el birliği ve gönül birliği içinde bulunulması çağrısında bulunmuşlardır.

 Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

İstanbul'daki Türkmen Kadınları Anneler Gününü Kutladı

Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan anneler günü münasebetiyle Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel merkezinde bir araya gelen Türkmen kadınları birbirleriyle görüşme ve sohbet etme fırsatı buldu.

Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları

ORSAM’ın Türkmen Aydınları Toplantıları dizisinin beşincisi 14 Kasım 2009’da gerçekleştirildi. “Türkiye’deki Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları” konulu toplantıya Türkiye’nin farklı illerinden çok sayıda Türkmen aydını ile

Kahvaltı Toplantıları sürüyor

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi'nde yapılan ve geleneksel hale gelen

Irak Türkmen Liderleri Ortak Çalışma Kararı aldı

Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve tanınmış Türkmen şahsiyeti Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın davetine icabet eden Irak Türkmenlerinin Irak Parlamentosundaki Milletvekilleri, Siyasî Parti Başkanları ve Türkmen fikir ve kanaat önderleri genişle

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.