Haberler

KAMUOYUNA DUYURU

4 Eylül 2016


Irak Türkmen Dernekleri, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Sayın Erşat Salihi’nin katılımıyla 4.9.2016 Pazar günü İstanbul’da bir istişare toplantısı düzenlemiştir. Birçok Türkmen şahsiyeti ve kanaat önderlerinin katıldığı toplantıda Türkmenlerin Irak’taki siyasî durumları geniş ve ayrıntılı bir biçimde ele alınmış, Türkmen toplumuna hizmet yolunda harcanan çabaların birleştirilmesinin zorunluluğuna vurgu yapılmıştır.

Tüm katılımcılar, Türkmen davasına destek veren ve bu yolda çaba harcayan bütün oluşumların, partilerin ve Türkmen milletvekillerinin, Irak Hükümeti tarafından oluşturulacak bakanlar kurulunda Türkmenleri temsilen bir Türkmen üyenin yer alması yolundaki taleplerine ve çalışmalarına destek vereceklerini teyit etmişlerdir. Katılımcılar, özellikle Irak parlamentosunun bu hususta yaptığı oturumda cereyan eden tartışma ve mücadelede direnen ve kararlı bir duruş sergileyen Türkmen milletvekillerinin arkasında olduklarını dile getirmişlerdir.

Katılımcılar, Türkmen Telafer şehri ve çevresinin Irak’ta Türkmen varlığı için önemine dikkat çekerek, Terör örgütü belasından kurtarılması ve tüm vatandaşlarının şehirlerine dönüşünün teminine verdikleri önemi açıklayarak, bu doğrultuda tüm adımların atılmasını istediler.

Bu arada Türkiye’de yapılan ve başarısızlıkla sonuçlanan hain darbe girişimine karşı duran milyonlarca Türk ile birlikte bütün Türkmen kuruluşları da gösterilere katılarak Türk Devleti ve Hükümetinin yanında yer almıştır. Bütün bir Türk Dünyasına da kast eden bu hain ve alçak darbe girişimi toplantıda bir kez daha lanetlenmiştir.

Irak Türkmen Cephesini en büyük Türkmen siyasi kuruluşu sayan tüm katılımcılar, cephenin iç yapılanması ve çalışma metotlarını daha da güçlendirmek için, istişare toplantılarını sürekli hale getirmek hususunda görüş birliğine varmışlardır. Ayrıca Türkmen Cephesinin şemsiyesi altında istişare ve danışma meclisini genişleterek çalışmayı sürdürmelerini, böylece Türkmen toplumunun saflarının birlik ve beraberlik içinde tutulması ve Türkmeneli coğrafyasının korunması için el birliği ve gönül birliği içinde bulunulması çağrısında bulunmuşlardır.

 Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.