Haberler

IRAK TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ BASIN BİLDİRİSİ

2 Aralık 2016Geçtiğimiz 20 gündür, Telaferli Türkmen aileler, Suriye sınırında Türkiye'ye girmek umuduyla bekliyorlar. Bu aileler, Musul Operasyonu sonrası, DAİŞ terör örgütü ile Irak ordusu ve milis güçler arasındaki çatışmalarda iki ateş arasında kalan sivillerden oluşmaktadır. 

Yalnızca üzerlerindeki kıyafetler ve sahip oldukları kısıtlı miktardaki parayla evlerinden edilen bu aileler; dağlarda, çöllerde, sokaklarda, inşaatlarda, kısacası bulabildikleri en güvenli yerlerde yaşam mücadelesi vermektedirler. Yeterli gıdaya ulaşma imkanları yok. Çetin kış şartlarından korunabilme imkanları da. Ölümcül yaralarla pençeleşen, karnını biraz olsun doyurabilmek umuduyla bütün imkansızlıklara karşı mücadele eden insanlarla, soğuktan can veren çocuklar ise bu zalim savaşın en büyük mağdurları. İnsani koşulların sağlanamadığı bir kampta, bebekler donarak hayatını kaybetmektedir. İnsanlar günlerdir aç, üzerlerine örtecek bir battaniyeye dahi ulaşma umutları tükenmekte. 

İnsani koşullardan çok uzak şekilde yaşam mücadelesi veren, 93 yıl önce, yapay sınırlarla sınırın öteki tarafında bırakılıp Anavatandan koparılmaya çalışılan bu insanlar için her geçen dakika daha çok önem arz ediyor. Bu insanların insanca yaşama hakkını gerçekleştirmek için, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden talebimiz ise soydaşlarımızın bir an önce asgari koşulların sağlandığı, güvenli bir kampa yerleştirilmeleri ve yerleştikleri bölgelere acilen insani yardım sevkiyatı yapılmasıdır. 

Bizler bilmekteyiz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tarihinde hiçbir zaman zalimlerin zulmüne maruz kalanlara, yurtlarından edilen sivil halklara kapılarını kapatmamış; aksine bürün dünyaya emsal olacak bir misafirperverlik sergilemiştir. Irak Türklerine de bu zor zamanlarında elini uzatıp bir kardeş gibi bağrına basacak yer yine Türkiye'dir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Mehmet Tütüncü
Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği
Genel BaşkanıYorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.