Haberler

IRAK TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ BASIN BİLDİRİSİ

2 Aralık 2016Geçtiğimiz 20 gündür, Telaferli Türkmen aileler, Suriye sınırında Türkiye'ye girmek umuduyla bekliyorlar. Bu aileler, Musul Operasyonu sonrası, DAİŞ terör örgütü ile Irak ordusu ve milis güçler arasındaki çatışmalarda iki ateş arasında kalan sivillerden oluşmaktadır. 

Yalnızca üzerlerindeki kıyafetler ve sahip oldukları kısıtlı miktardaki parayla evlerinden edilen bu aileler; dağlarda, çöllerde, sokaklarda, inşaatlarda, kısacası bulabildikleri en güvenli yerlerde yaşam mücadelesi vermektedirler. Yeterli gıdaya ulaşma imkanları yok. Çetin kış şartlarından korunabilme imkanları da. Ölümcül yaralarla pençeleşen, karnını biraz olsun doyurabilmek umuduyla bütün imkansızlıklara karşı mücadele eden insanlarla, soğuktan can veren çocuklar ise bu zalim savaşın en büyük mağdurları. İnsani koşulların sağlanamadığı bir kampta, bebekler donarak hayatını kaybetmektedir. İnsanlar günlerdir aç, üzerlerine örtecek bir battaniyeye dahi ulaşma umutları tükenmekte. 

İnsani koşullardan çok uzak şekilde yaşam mücadelesi veren, 93 yıl önce, yapay sınırlarla sınırın öteki tarafında bırakılıp Anavatandan koparılmaya çalışılan bu insanlar için her geçen dakika daha çok önem arz ediyor. Bu insanların insanca yaşama hakkını gerçekleştirmek için, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden talebimiz ise soydaşlarımızın bir an önce asgari koşulların sağlandığı, güvenli bir kampa yerleştirilmeleri ve yerleştikleri bölgelere acilen insani yardım sevkiyatı yapılmasıdır. 

Bizler bilmekteyiz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tarihinde hiçbir zaman zalimlerin zulmüne maruz kalanlara, yurtlarından edilen sivil halklara kapılarını kapatmamış; aksine bürün dünyaya emsal olacak bir misafirperverlik sergilemiştir. Irak Türklerine de bu zor zamanlarında elini uzatıp bir kardeş gibi bağrına basacak yer yine Türkiye'dir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Mehmet Tütüncü
Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği
Genel BaşkanıYorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Kerkük Vakfı Başkanı İzzettin Kerkük'ün gençlerle buluşması

Türkmeneli Fikir Kulübü (TFK) ziyaretleri kapsamında, Kerkük Vakfı Başkanı İzzettin Kerkük ile bir araya gelindi.

Gençlik toplantılarına devam ediliyor

Belirili aralılarla yapılan ve öğrencilerin fikirlerinin, öneri ve sorunlarının tartışıldığı sohbet toplantısı 9 Ekim 2009 tarihinde yapıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmen Kanaat Önderleri İle İftar Yemeğinde buluştu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir kısmı Irak'tan gelen Türkmen kanaat önderleri ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

“Kerkük Katliamı’nın 50. Yıldönümü” Anma Toplantısı Yapıldı

Kerkük Katliamının 50. yıldönümü dolayısıyla İstanbul’da bir anma toplantısı düzenlendi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel merkezinde düzenlenen toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Danışmanı Erşat Hürmüzlü, Musul Vali Eski Yardımc

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.