Haberler

TÜRKMEN LİDERİ İSTANBUL'DA ŞEHİTLERİ ANDI

25 Aralık 2016


İstanbul'da yaşayan Irak Türkleri, Türkiye'nin çeşitli illerinde gerçekleştirilen terör saldırıları ile Fırat Kalkanı Harekatında şehit düşen asker, polis ve vatandaşları anmak için Şehitler Tepesi'nde bir araya geldi. Anavatan Türkiye aleyhine gerçekleştirilen her türlü girişimde Türkmenlerin, Türkiye'nin yanında yer alacağını göstermek için, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi önderliğinde, Tuzhurmatu milletvekili Niyazi Mimaroğlu ve Türkmen kuruluş yetkilileri ile birlikte Beşiktaş Şehitler Tepesi ziyaret edildi. Saldırının gerçekleştirildiği yere çelenk bırakıldıktan sonra şehitlerin ruhuna Fatiha okundu. Türkmen lideri Salihi'nin dayanışma mesajı ile anma töreni sona erdi.

Anma sonrası, ITC Başkanı Salihi ve Tuzhurmatu Milletvekili Mimaroğlu'nun katılımlarıyla, İstanbul Mercure Hotel'de, Irak Türkleri Derneği Genel Merkezi tarafından düzenlenen bir konferans gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gösterilen bu önemli buluşmada Türkmen siyasi liderlerince Irak, Türkiye ve Suriye üzerinde uluslararası güçlerin bölgedeki planları ve Türkmenlere etkisi ele alındı. Bunun yanı sıra, özellikle Türkmenlerin Irak’taki durumu ve sorunlarına karşı üretilecek çözümlere değinildi.

Irak Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü'nün yönettiği konferansta önemli konulara dikkat çeken ITC Başkanı Erşad Salihi, bu dönem Türkmen diasporasının daha çok güçlenmesi ve işbirliği içinde çalışmalara devam edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Salihi, Irak’ta Türkmenlere karşı birçok yıldırma politikasının gerçekleştirildiğini, Türkmenlerin özellikle mezhepsel anlamda ayrıştırılmaya çalışıldığını ifade etti. Bu maksatlı ve bölücü politikalara karşı Türkmen siyasi liderlerinin var güçleriyle direndiklerini ve Türkmenleri mezhepsel olarak böldürtmeyeceklerini vurguladı.

Salihi son olarak, geçtiğimiz günlerde Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirilen görüşmeden bahsederek Türkiye ile olan ikili ilişkilerin olumlu yönde ilerlediğini ve bunu daha da ileriye taşımak için gerekli çalışmaların yapıldığını aktardı.

Toplantıda katılımcıların sorularını yanıtlayan Tuzhurmatu Milletvekili Mimaroğlu, tek hedeflerinin Türkmen halkına hizmet olduğunu belirtti. Özellikle Tuzhurmatu bölgesinde Türkmenlerin sıkıntıları ve çalışmalarına değinen Mimaroğlu, her türlü olumsuz şarta rağmen ve özellikle terör örgütü DAİŞ'in saldırdığı günlerde Tuzhurmatu halkının büyük bir direniş sergilediğini belirtti.Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.