Haberler

İSTANBUL'DA TÜRKMEN ŞEHİTLERİ ANILDI

21 Ocak 2017


TÜTÜNCÜ: DR. RIZA DEMİRCİ'NİN KERKÜK'TE TEMSİLİ MEZARI YAPILMALI

Türkmen Şehitleri Haftası münasebetiyle İstanbul'da bir anma töreni ve panel düzenlendi.

"16 Ocak Türkmen Şehitlerini Anma ve Türkmeneli Bölgesindeki Güncel Sorunlar" başlıklı toplantıda tüm şehitlerin ruhuna saygı duruşunda bulunuldu ve Fatiha okundu.

21 Ocak 2017 tarihinde, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi tarafından düzenlenen toplantıda, paneli yöneten Genel Başkan Mehmet Tütüncü "Bu toplantı ile tarihten günümüze kadar kutsal davamız uğruna kanlarını ve canlarını feda eden tüm şehitlerimizi anmaktayız. Görmekteyiz ki Türkmeneli bölgesinde başta gençlerimiz ve kuruluşlarımız şehitler gününe daha yoğun katılım göstermekte ve bu vesile ile çeşitli anma programları düzenlemektedirler. Özellikle de şehadetinin 37. yılında şehit Adil Şerif'in Bağdat'taki mezarı başında anılması hepimizi memnun etmiştir. Temennimiz 37 yıl geçmesine rağmen hala cenazesi bulunamayan şehidimiz Dr. Rıza Demirci için Kerkük'te bir temsili mezarın yapılmasıdır," dedi.

Panelistlerden eski milletvekili ve Milli Türk Talebe Birliği eski başkanlarından Rasim Cinisli, şehit liderimiz Nejdet Koçak'ın hayatını ve özellikle Türkiye'de bulunduğu yıllardaki destansı mücadelesini anlatarak "Türkmen davasını Türkiye'de en iyi tanıtan Nejdet Koçak idi," dedi.

Panelde konuşmacı olan, Irak Türkmen Cephesi kurucularından Yaşar İmamoğlu, Türkmen şehitlerinin mücadelesini anlattı ve bölgedeki güncel sorunları ele aldı.

Toplantıda Türkmeneli İHD Onursal Başkanı Nefi Demirci, Kerkük Vakfı Genel Sekreteri Suphi Saatçi, Defterdar İbrahim Paşa Derneği Başkanı Yasin Galata ve dernek üyelerimizden Felahattin Köprülü şehitlerimiz ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştılar. Toplantının sonunda, Osman Oğuz'un kaleme aldığı ve şehit liderlerimizi anlatan "Mahşerin Dört Atlısı" şirin TÜFED Genel Sekreteri Kemal Beyatlı tarafından okunmasıyla katılımcılara duygulu anlar yaşattı. Toplantıda Kerkük Vakfı Başkanı Erşat Hürmüzlü'nün yanı sıra pek çok şahsiyet hazır bulundu.Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.