Haberler

ÇANAKKALE'DE IRAK ve SURİYE TÜRKMENLERİ KONUŞULDU

24 Mart 2017


Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları (TUİÇ) Akademisi'nin, 23 Mart 2017 tarihinde, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde düzenlediği toplantıya
Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mehmet Tütüncü konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasını üniversite öğretim üyesi Doç. Dr. Soner Karagül'ün yaptığı konferansta Irak ve Suriye Türkmenlerinin tarihi ve güncel durumları ele alındı. Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Emin Bozoğlan, Suriye Türkmenlerinin mücadelesinden bahsetti. Genel Başkan Mehmet Tütüncü, Irak Türklerinin tarihinin yanında Türkmeneli'nin son durumunu anlattı. Geçtiğimiz hafta Kerkük'te yaşanan bayrak krizinin altını çizen Tütüncü konuşmasını "Bu topraklar için silahımız yoksa da yüreğimiz var. Türk topraklarını başkalarının işgaline bırakmamak konusunda kararlıyız. Anadolu halkı ve Irak Türkleri kardeştir. Türk halkı bunu unutmamalıdır," sözleriyle bitirdi.

Program, 25. Dönem Milletvekili İbrahim Kürşat Tuna ve üniversite öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Bülent Uludağ'ın katılımcılara plaket takdimiyle sona erdi.Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.