Haberler

ALTUNKÖPRÜ KATLİAMI İSTANBUL'DA TİYATRO OYUNU İLE CANLANDIRILDI

26 Mart 2017


Tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı, Türkmeneli Marşı ve şehitlerin ruhuna okunan Fatiha ile başladı. Dernek adına açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Yardımcısı Eyüp Kerem "100 yıl önce Anadolu'da gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşı hala Türkmeneli'de devam etmekte. Ancak 100 yıl önce olduğu gibi Kerkük'te de hiçbir Türk düşmanı emellerini gerçekleştiremeyecek," diyerek Türkmeneli'nin mevcudiyetinin müdafaasının sürdürüleceği mesajı verdi.

Azerbaycan milletvekilleri Ganire Paşayeva ve Sabir Rüstemhanlı'nın da konuşma yaptığı programda her iki milletvekili de Türkmen büyükleriyle, Türkmen şehirlerindeki anılarını anlatarak Türkmenlerin Azerbaycan halkının öz be öz kardeşi olduğunu vurguladı. Ganire Paşayeva, Türkmenler için yazdığı bir şiirini de seslendirerek katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Kerkük Vakfı Başkanı Erşat Hürmüzlü'nün de konuşma yaptığı törende Denizli Yaren Sanat Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Safiye Samyeli'nin yazıp seslendirdiği "Altunköprü" isimli şiir büyük beğeni topladı.

Sonrasında, 28 Mart 1991 tarihinde, bizzat katliamda yaşanan gerçek bir hikayeden esinlenilmiş; bir babanın şehit edilen oğlunu konu alan, yönetmenliğini Cemal Kerküklü'nün üstlendiği, "Baharı Göremeden" isimli tiyatro oyunu, Derneğin tiyatro ekibi tarafından sergilendi.

Tören, Genel Başkan Mehmet Tütüncü'nün tiyatro ekibine plaket takdimiyle sona erdi.Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.