Haberler

Kerkük'ün Geleceği Marmara Üniversitesinde Konuşuldu

18 Ekim 2017


İstanbul Marmara Üniversitesinde saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan konferansta Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü, Kerkük'ün dünü ve bugününü öğrencilere anlattı.

Tütüncü, Türkmenlerin Osmanlı sonrası bölgede yaşadığı baskılar, zulümlere ve Kürtlerin başta Kerkük olmak üzere Türkmen yurtlarına yerleşmesine yer verdiği konuşmasında Türkmeneli'nde ve özellikle de Kerkük'te Saddam'ın 35 yılda yapmadığı Araplaştırma'yı Peşmerge'nin 5 Yılda 10 katını bölgeyi Kürtleştirerek yaptığını söyledi.

Tütüncü, DAEŞ'in Musul'a girmesini fırsat bilen Peşmerge'nin Türkmen yurtlarını koruma bahanesiyle işgal edip Dış güçlerden aldığı destekle meydan okuyarak bölgede sözde bağamsızlık referandumu yaptığını, Bağdat yönetimi, Türkiye ve İran'ın referandumu iptal et çağrılarına kulak tıkayan Peşmerge güçlerinin zayıf Irak Ordusu karşısında saatler içerisinde çöktüğünü belirtti.

Yoğun katılımın olduğu konferansta öğrencilerin sorularını yanıtlayan Tütüncü, Türkiye'nin Suriye ve Irak Türkmenleri konusunda uzun vadeli milli bir politasının olması gerektiğini dile getirdi.

Konferansın sonunda Türk Kültürü Kulübü Başkanı tarafından Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü'ye günün anısına bir plaket edildi.Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.