Haberler

İSTANBUL’DA KERKÜK İL MECLİSİNİN KARARI PROTESTO EDİLDİ

2 Nisan 2017


Türkmeneli Dernekler Federasyonu ve Alperen Ocakları İstanbul İl Teşkilatı, Kerkük İl Meclisi’nden çıkan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının Kerkük'te asılması kararını protesto etmek ve Irak İstanbul Başkonsolosluğuna Irak Türklerinin taleplerini içeren bir mektup vermek amacıyla, 2 Nisan Pazar günü, İstanbul Gayrettepe’de büyük bir miting düzenledi.

Irak Konsolosluğu önünde toplanan grup önce şehitler adına saygı duruşunda bulundu; İstiklal Marşı ve Türkmeneli Marşı’nı okudu. Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican, Kerkük ve Türkmenlerin Türk milleti için vazgeçilmez olduklarını dile getirerek Kerkük’te yapılan işgal girişimini protesto etti. Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri Irak Başkonsolosuna talep mektubunu iletti. Ardından Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı, Federasyon Başkanı Dr. Aydın Beyatlı ve Kerkük Vakfı Başkanı Erşat Hürmüzlü bildirilerini okudu. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mehmet Tütüncü’nün de konuşma yaptığı mitinge katılım oldukça yoğun oldu.

Yalnızca Irak Türklerinin değil Türk Dünyası sevdalılarının da katıldığı miting Kerkük sloganları ve Türkmeneli marşlarıyla sona erdi.

 Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.