Haberler

14 TEMMUZ 1959 ŞEHİTLERİ İSTANBUL'DA ANILDI

18 Temmuz 2017


14 Temmuz 1959 Kerkük katliamının 58. yıl dönümü münasebetiyle 15 Temmuz 2017 tarihinde Irak Türkleri Derneği tarafından İstanbul'da anma programı düzenlendi.

Defterdar İbrahim Paşa Camiinde hocalar, Hacı Ata Zeynelabidin, Yunus Necat, Emrullah Kurkan ve Huzyfe Şen tarafından okunan mevlit, 14 Temmuz 1959, 9 Temmuz 1980, 15 Temmuz 2016, 4 Temmuz 2017 ve tüm şehitlerin ruhuna ithaf edildi.

Toplantıda açılış konuşması yapan Irak Türkleri Derneği Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, katliam sürecini anlatarak "O gün Kerkük'te Türkmenlere katliam yapanlar, günümüzde de Kerkük'ü işgal eden ve Türkmenlerin mukadderatı ile oynamak isteyenlerdir. Ancak Türkmenler bu zorbalığa asla boyun eğmeyeceklerdir" dedi.

Toplantıda hazır bulunan kuruluş başkanları ve şahsiyetlerden Türkmen Eski Milletvekili Feyha Beyatlı, Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci, Avrupa Türkmen Federasyonu Başkanı Sündüs Abbas, Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Kemal Beyatlı, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı, İstanbul Azerbaycan Kültür Evi Başkanı Hikmet Alp ve Defterdar İbrahim Paşa Camii Koruma Derneği Başkanı Yasin Galata günün anlam ve önemine değinen kısa birer değerlendirme konuşması yaptı.

Toplantı, biryani pilavı ikramı ve şehitlerin ruhuna fatiha okunmasıyla sona erdi.

 Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.