Haberler

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNDE IRAK TÜRKLERİ PROGRAMI

22.03.2019


BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNDE IRAK TÜRKLERİ PROGRAMI

Boğaziçi Üniversitesi Türk Araştırmaları Topluluğunun, 18 Mart tarihinde düzenlediği “Türk Sürgünleri ve Mezalimler Atölyesi”nin üçüncü oturumunda geçmişten günümüze Irak Türkleri meselesi ele alındı. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği oturumda Irak Türkleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Gönül Silav konuşmacı oldu.

Silav, geçmişten günümüze Irak Türklerinin uğradığı her türlü baskı ve asimilasyon politikalarına karşı gösterdikleri varoluş mücadelesini anlattı. Özellikle 1 Mart 2003 tezkeresinden sonra yeni Ortadoğu’da Türkmeneli’nin durumu ve tezkere sonucunun Irak’ta yaşayan Türkmen toplumuna siyasi yansıması irdelendi.

Program, Topluluğun Silav’a teşekkürüyle sona erdi.Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.