Haberler

1959 KERKÜK KATLİAMI ve ÖNCESİNDE CEREYAN EDEN OLAYLAR İSTANBUL’DA ELE ALINDI


1959 KERKÜK KATLİAMI ve ÖNCESİNDE CEREYAN EDEN OLAYLAR İSTANBUL’DA ELE ALINDI

Irak Türkleri Derneği Genel Merkezin 23 Mart tarihinde, Emekli General Dr. Suphi Nazım ile gerçekleştirdiği söyleşide 1959 Kerkük Katliamı ve öncesinde cereyan eden olaylar ele alındı.

Yoğun katılımın olduğu programda Nazım, bir askeri olarak 14 Temmuz’a kadar bölgedeki hazırlıklar ile katliama götüren süreci ele aldı. Krallık döneminde Türkiye ile Irak arasındaki durumun yönetimin Irak Türklerine yaklaşımına da yansıdığını belirten Nazım özellikle katliamdan önce önemli pozisyonlardaki Türkmen asker ve devlet adamlarının uzak bölgelere tayin edildiğini belirterek katliamın uzun vadeli bir hazırlık sürecinin olduğunun altını çizdi.

İzleyicilerin de katkılarda bulunduğu program Suphi Nazım’a teşekkürle sona erdi.Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.