Haberler

1959 KERKÜK KATLİAMI ve ÖNCESİNDE CEREYAN EDEN OLAYLAR İSTANBUL’DA ELE ALINDI


1959 KERKÜK KATLİAMI ve ÖNCESİNDE CEREYAN EDEN OLAYLAR İSTANBUL’DA ELE ALINDI

Irak Türkleri Derneği Genel Merkezin 23 Mart tarihinde, Emekli General Dr. Suphi Nazım ile gerçekleştirdiği söyleşide 1959 Kerkük Katliamı ve öncesinde cereyan eden olaylar ele alındı.

Yoğun katılımın olduğu programda Nazım, bir askeri olarak 14 Temmuz’a kadar bölgedeki hazırlıklar ile katliama götüren süreci ele aldı. Krallık döneminde Türkiye ile Irak arasındaki durumun yönetimin Irak Türklerine yaklaşımına da yansıdığını belirten Nazım özellikle katliamdan önce önemli pozisyonlardaki Türkmen asker ve devlet adamlarının uzak bölgelere tayin edildiğini belirterek katliamın uzun vadeli bir hazırlık sürecinin olduğunun altını çizdi.

İzleyicilerin de katkılarda bulunduğu program Suphi Nazım’a teşekkürle sona erdi.Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş

Faaliyetler

İstanbul'daki Türkmen Kadınları Anneler Gününü Kutladı

Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan anneler günü münasebetiyle Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel merkezinde bir araya gelen Türkmen kadınları birbirleriyle görüşme ve sohbet etme fırsatı buldu.

Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları

ORSAM’ın Türkmen Aydınları Toplantıları dizisinin beşincisi 14 Kasım 2009’da gerçekleştirildi. “Türkiye’deki Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları” konulu toplantıya Türkiye’nin farklı illerinden çok sayıda Türkmen aydını ile

Kahvaltı Toplantıları sürüyor

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi'nde yapılan ve geleneksel hale gelen

Irak Türkmen Liderleri Ortak Çalışma Kararı aldı

Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve tanınmış Türkmen şahsiyeti Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın davetine icabet eden Irak Türkmenlerinin Irak Parlamentosundaki Milletvekilleri, Siyasî Parti Başkanları ve Türkmen fikir ve kanaat önderleri genişle

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.