Ali SEMİN

Başika Krizi ve Türkiye-Irak İlişkilerinin Geleceği

29-12-2016 15:22


31 Aralık 2015

 

Orta Doğu’da ve özellikle Irak’ta cereyan eden hadiselere dikkatli bir şekilde bakıldığı zaman çok ciddi krizlerin yaşandığı görülecektir. Bu süreçte bölgesel ve küresel güçlerin Orta Doğu’ya yönelik izledikleri stratejilerin ve rekabet mücadelesinin değiştiğini de ifade etmek mümkündür. Bir tarafta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı bölgesel ve uluslararası camianın verdiği savaşın tam manasıyla beklenen sonucu vermemesi, diğer tarafta ise Suriye krizi konusunda yaklaşık 5 yıldır süren iç savaşın çözümü için somut adımların atıl(a)maması Orta Doğu’nun güvenli bir bölge olması adına büyük riskler taşımaktadır. Öte yandan 24 Kasım 2015 tarihinde düşürülen Rus uçağının ardından Ankara-Moskova arasındaki diplomatik ve ekonomik krizin devam ettiği ve Rusya’nın Suriye topraklarında IŞİD’e yönelik mücadele adı altında 30 Eylül’den beri düzenlediği hava operasyonlarının Esed rejimi ile muhalifler arasındaki dengeleri değiştirdiği de görülecektir. 8-9 Aralık 2015 tarihinde Suriyeli muhalifler Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da toplanarak Şam rejimiyle 1 Ocak’tan itibaren ülkede karşılıklı olarak önce ateşkes ilan edilmesi ve ardından da Esed ile masa başında müzakerelere başlamak amacıyla komisyon kurulmasına karar verilmesi ise bir başka önemli gelişmedir. Riyad’da IŞİD ve benzeri terör örgütleriyle mücadele etmek için 17’si Arap 34 İslam ülkesinden oluşan İslam İttifakı deklarasyonun açıklanması bölgesel dengelerin önümüzdeki süreçte değişeceğinin sinyallerini vermektedir. Orta Doğu’daki önemli gelişmelerden bir diğeri de 14 Aralık’ta Yemen’de Husi Hareketi (Şii) ile Abdulhadi Rabba yönetimi arasında ateşkesin başlamasıdır. Orta Doğu’da krizlerin, savaşların ve barış görüşmelerinin iç içe devam etmesinin bölgenin temel özelliklerinden biri haline geldiğini söylemek mümkündür. Bu analizin temel amacı Türkiye’nin Musul’un Başika bölgesine asker gönderme krizini ve muhtemel çözüm yollarını değerlendirmektir. Bununla birlikte Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Ankara ziyareti, IŞİD ile mücadeledeki gelişmeler ve Türk dış politikası açısından Irak’taki değişimin ne anlama geldiği tartışılacaktır.

 

Kaynak: bilgesam.org

Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.