Ali SEMİN

Tuzhurmatudaki Güç Mücadelesi ve Türkmen-Kürt İlişkileri

29-12-2016 15:24


29 Nisan 2016

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin ve uluslararası koalisyon güçlerinin Mart 2003’te Irak’ı işgal etmesi, Irak’ın siyasi sisteminin ve toplumsal düzenin etnik ve mezhepsel olarak keskin bir şekilde ayrışması ile sonuçlanmıştır. Bağdat’ta kurgulanan siyasi denklemin etnik ve mezhepsel (Arap, Kürt, Türkmen/ Şii-Sünni) olarak paylaşılması ülkede söz konusu unsurlar arasında şiddetli bir güç rekabetine neden olmuştur. Irak’ta artık devlet ile toplumun her geçen gün aralarındaki güven duygusunun kaybolması etnik ve mezhepsel iç çatışmayı körüklemiştir.

 

2005 yılında Irak’ın daimi anayasasındaki tartışmalı bölgeleri kapsayan 140. maddesi, başta Kerkük olmak üzere Musul, Diyale ve Selahaddin vilayetleri Bağdat ile Erbil arasında ciddi tartışma, çatışma ve krizlere sebebiyet vermiştir. Bu bağlamda Kerkük ve Selahaddin vilayetleri arasında tartışmalı bölgelerden biri olan Tuzhurmatu, 140. madde kapsamında etnik ve mezhepsel çatışma ihtimalinin yüksek olduğu bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. Her iki kentin demografik yapısının karışık olmasından dolayı tek bir kesimin hâkimiyetine geçmesi oldukça zor gözükmektedir. Ayrıca bu tablo Türkmen-Kürt ve Kürt-Şii çatışmasında önemli bir kırılma noktasıdır. Öte yandan IŞİD’in Haziran 2014’ten beri Irak’ın ikinci büyük kenti olan 2 milyon nüfuslu Musul’u kontrol etmesiyle birlikte Bağdat’ın siyasi, ekonomik ve askeri anlamdaki gücünün âdeta yok olduğu söylenebilir. Bu çalışmada Türkmen kenti olan Tuzhurmatu’da yaşanan olayların arkasındaki sebeplere değinilecek ve etnik bir çatışmaya nasıl dönüşebileceği analiz edilecektir.

 

Kaynak: bilgesam.org

Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.