Özdemir HÜRMÜZLÜ

Nüfus Sayımı Türkmenlerin Merceğinde

20-10-2010 00:45


Ekim ayı sonunda yapılması planlanan nüfus sayımı, Türkmenler için hayli hayati bir konudur. Zira Irak’ta Türkmenlerin sayısı net olarak ortaya çıkacak. Ayrıca, bu sayım Türkmenleri endişelendiriyor, çünkü geçen yüzyılın 50’li yıllarından beri Türkmen bölgelerine, özellikle petrol bulunduktan sonra Kerkük’e çevre köylerden Kürt nüfus kayması olmuştur.

Ardında Irak’taki iktidarı askeri bir darbeyle ele geçiren Baas rejimi, Kerkük'ü Araplaştırmak için kente Irak’ın güneyinden on binlerce Arap’ı yerleştirdi.

2003 yılından sonra merkez’deki hükümetin zayıflığını istismar eden Kürtler, Kerkük'teki emellerini gerçekleştirmek için kuzey illerinden yüz binlerce Kürt’ü şehre getirdiler. Hedefleri belli idi; kentin etnik yapısını değiştirmek. Onların bu politikası bugün de tüm hızıyla devam ediyor. Şöyle ki artık bugün Türkmenler kendi topraklarında kimlik sorunu yaşamaya başladılar.

İşte tam bu yüzdendir ki Türkmenler Kerkük’te ve diğer Türkmen bölgelerinde nüfus sayımı istemiyor.  Türkmenleri Araplar da destekliyor. Ancak Kürtler sayımın yapılmasında ısrarlı! 

Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak “sayımın kesinlikle erteleneceğini” söyledi. Ancak Planlama Bakanlığı bu iddiayı yalanlıyor ve işlemlerin bitme sürecinden geçtiğini bildiriyor. Diğer taraftan Başbakan Nuri El Maliki başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında “sayım yapılmasının önemi” vurgulandı. Burada Maliki'nin ne istediği belli: Kürtleri memnun etmek! Ancak İyad Allavi liderliğindeki El-Irakiye koalisyonu sayım istemiyor. Dün, koalisyondan bir heyetin Planlama Bakanı ziyaretinde nüfus sayımının yapılması halinde El-Irakiye olarak süreci boykot edeceklerine dair haberler bazı Türkmen sitelerinde yayınlandı.  

Ancak Türkmenler olarak bu konuda net bir tavır belirlemiş değiliz. Herkes sayımın hükümet kurulduktan ve Kerkük sorununa uygun bir çözüm bulunduktan sonra yapılmasında hemfikir iken Türkmenler sessizliğini koruyor. Kim bilir belki önümüzdeki günlerde Türkmen siyasi partileri bu sessizliğini bozar.

Kanımca eğer nüfus sayımı özellikle Kerkük’te yapılırsa bundan en çok zararı biz Türkmenler göreceğiz. Zira sayım günü her kim Kerkük’te bulunursa o gün kayıtlara Kerküklü olarak yazılacaktır.

Şimdi Türkmen siyasi partilere büyük bir görev düşüyor; hemen harekete geçerek halkımızı bu konuda bilinçlendirmeleri gerekir.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Faaliyetler

İstanbul'daki Türkmen Kadınları Anneler Gününü Kutladı

Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan anneler günü münasebetiyle Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel merkezinde bir araya gelen Türkmen kadınları birbirleriyle görüşme ve sohbet etme fırsatı buldu.

Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları

ORSAM’ın Türkmen Aydınları Toplantıları dizisinin beşincisi 14 Kasım 2009’da gerçekleştirildi. “Türkiye’deki Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları” konulu toplantıya Türkiye’nin farklı illerinden çok sayıda Türkmen aydını ile

Kahvaltı Toplantıları sürüyor

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi'nde yapılan ve geleneksel hale gelen

Irak Türkmen Liderleri Ortak Çalışma Kararı aldı

Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve tanınmış Türkmen şahsiyeti Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın davetine icabet eden Irak Türkmenlerinin Irak Parlamentosundaki Milletvekilleri, Siyasî Parti Başkanları ve Türkmen fikir ve kanaat önderleri genişle

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.