Mahir NAKİP

Ömer Ağabey: “Öteki Uçta” Derken Aramızdan “Uçtu”

16-02-2011 12:31


Türkmenlerin ağabeyi, fikir adamı, yazar, şair, gazeteci ve siyaset adamı Ömer ÖZTÜRKMEN Hakkın rahmetine kavuştu. Annesini çok seven Ömer Ağabey yıllar önce onun için şöyle demişti.

 

“Ölüm şu karşıki beyazlıklarda

İpekten dualarla kanatlanacak
Bir anne titriyor öteki uçta

Ha uçtu ha uçacak...”

Şimdi kendisi aramızdan 81 yaşında uçuverdi. Şükür ki kadri ve kıymeti, ölümünden önce bilindi. Özellikle Kerkük Vakfımız her münasebette Ömer Ağabeyimizi ziyaret etmiş ve Türkmen halkının minnettarlığını kendisine sunmuştur. Yine de telafisi güç bir kayıp olduğu kesindir. Çünkü Türkiye’de doğan Türkmenlerin azı bu davanın içinde yer alabilmiştir. Çoğu hayatın meşgalesinde boğularak, Türkmen meselesine ancak gönlünde bir yer vermekle yetinmiştir. Ama Ömer Ağabeyi Türkmen davasının her zaman mihverinde olmuştur. Türkmenlerin en mihnetli ve kasvetli günlerinde hiç çekinmeden Irak yönetimi aleyhinde ya da Türkiye’deki hükümetlerin ihmalleri konusunda yazılar yazmıştır. Çok net bir görüşü vardı: Milliyetçi-Muhafazakâr. Ve çok açık bir duruşu vardı: İlkeli ve cesur. Bu hasletler her insana nasip olmaz.

Rahmetliyi 22 yaşımda iken tanıdım. Sene 1974. Bir Cuma namazımızı Ulus’un Eskicioğlu Camisi’nde kıldıktan sonra, Rahmetli Galip Erdem Ağabeyin isteği üzerine Ankara garına giderek Ömer Ağabeyi karşıladık. Yolda bana Ömer Ağabeyi tanıyıp tanımadığımı sormuştu. “Hayır” demiştim. “Sen Kerkük’te hiç Büyük Tekke’ye gittin mi?” diye sordu. Çok şaşırmıştım. Galip Ağabey, Kerkük’ün Büyük Tekkesini bile tanıyordu. Bunun mutlaka bir sebebi olmalıydı. “Elbette” cevap verdim. “İşte Ömer o tekkenin eski postnişinlerinden birisinin torunudur, ama Türkiye’de doğup büyümüştür, Bursa Milletvekilidir ve Ortadoğu Gazetesinin kurucularındandır. Akşam Üniversiteliler Derneğinde gençlere bir konferans verecek, sen de katıl” demişti. Müthiş bir heyecanlar kendisinin trenden inişini izlemiştim. Bavulunu ben taşıdım. Akşam dernekte can kulağıyla kendisini dinledim. Ama konu, Türkiye’nin iç siyaseti olduğundan her şeyi iyi anlayamamıştım.

Artık her gün Ortadoğu Gazetesini eve alamaya başladık. Başyazıları Rahmetli Erol Güngör yazardı. Gazetede Muharrem Ergin ve Necmettin Hacıeminoğlu da zaman zaman yazarlardı. O yıllarda hedef milliyetçi-muhafazakârlık fikrini savunmak, topluma benimsetmek ve özellikle Cumhuriyet Gazetesi’nin ithamlarına cevap vermekti. O yıllarda iktidarı Ecevit ile Erbakan paylaşıyordu. Rahmetli Galip Ağabey de o gazetede köşe yazarı idi. Doğrusu o kadronun yazılarından çok yararlandığımızı söyleyebilirim. Ama bu kadroyu kuran ve aralarındaki koordinasyonu sağlayan Ömer Ağabeydi.

Aradan Yıllar geçti 1994 yılında Rahmetli İhsan DOĞAMACI bizleri çağırdı ve Irak Türkmen Cephesi’nin kurulacağı haberini verdi. İlk toplantıda Ömer Ağabey de vardı. DOĞRAMACI başkanlığından, Ömer ve Acar (OKAN) ağabeyler ve benden oluşan bir İstişare Meclisi kurulmuştu. İki yıl zarfında defalarca DOĞRAMACI’nın evinde toplandık. Ömer Ağabey’in rahatsızlıkları başlamıştı. Az konuşurdu. İsabetli ve doğru tespitleriyle sürekli Acar Ağabeyi desteklerdi. Olgun, akıllı ve objektif tespitleri vardı. Rahatsızlığına rağmen DOĞRAMACI’ya hürmeten toplantılara katılmak için üşenmeden İstanbul’dan kalkar gelirdi.

Benim bildiğim rahmetlinin biri “Kerkük” ötekisi “Taşkent’te Sabah Namazı” isimli iki şiir bir de “Gözyaşı Medeniyeti” ve “Karıncalardan Özür Dilerim” adında dört kitabı bulunmaktadır. “Gözyaşı Medeniyeti” ve “Karıncalardan Özür Dilerim” isimli kitaplarını zevkle okumuştum. Besbelli ki Rahmetli bütün fikrî ve manevî inancını bu kitaplarda toplamıştı. Yani bir fikrî usare desek yerdir.

Gazete yazılarına gelince, muhtelif konularda yazmıştır. İç-dış siyaset, kültür, din ve şüphesiz ki Türkmen meselesi bu konuların başında gelirdi. Özellikle Türkiye Gazetesi’nin başyazarlığını yaptığı yıllarda yazdığı yazılar çok dikkatli ve yön gösterici idi. Saldırganlıktan uzak, birleştirici ama doğru yazmak elbette kolay değildir. Ömer Ağabey bunu başarabilmiştir. Nitekim sağlığının bozulması üzerine başyazarlıktan kendi isteğiyle ayrılmıştır. Bence Ortadoğu, Tercüman ve Türkiye Gazetelerinde özellikle Kerkük ve Türkmenlerle ilgili yazılan yazıları taranmalı ve kitaplaştırılarak Kerkük Vakfı’ndan yayınlanmalıdır.

Nur ve huzur içinde yatsın.  

 

KARDAŞLIK 48

Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Faaliyetler

İstanbul'daki Türkmen Kadınları Anneler Gününü Kutladı

Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan anneler günü münasebetiyle Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel merkezinde bir araya gelen Türkmen kadınları birbirleriyle görüşme ve sohbet etme fırsatı buldu.

Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları

ORSAM’ın Türkmen Aydınları Toplantıları dizisinin beşincisi 14 Kasım 2009’da gerçekleştirildi. “Türkiye’deki Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları” konulu toplantıya Türkiye’nin farklı illerinden çok sayıda Türkmen aydını ile

Kahvaltı Toplantıları sürüyor

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi'nde yapılan ve geleneksel hale gelen

Irak Türkmen Liderleri Ortak Çalışma Kararı aldı

Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve tanınmış Türkmen şahsiyeti Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın davetine icabet eden Irak Türkmenlerinin Irak Parlamentosundaki Milletvekilleri, Siyasî Parti Başkanları ve Türkmen fikir ve kanaat önderleri genişle

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.