Deniz MUSA TÜTÜNCÜ

Türkiye Türkmenlere Eşit Davranmakta mıdır?

13-05-2011 16:10


Irak Türkleri ile kültür, dil, tarih ve din bağları olan Türkiye Cumhuriyeti’nde Türkmen politikası günbegün şaşırtıcı bir biçimde değişikliğe uğramaktadır. İkinci Körfez Savaşı sonrası tezkere meselesi, çuval olayı ve sonrasında Türkiye’de yaşanan iç hesaplaşmalar Irak’a bakış açısını değiştirmiş ve farklı bir yöne çekmiştir. Türkmenlere yönelik korumacı tavrın yerini bu kez “Irak halkları arasında ayrım yapılmayan ve eşitlikçi” olarak adlandırılan yeni bir tavır almıştır. Buna bağlı olarak Türkmen camiasında endişe yaratan bir durum ortaya çıkmıştır. Çünkü Irak halklarına eşit davranılıyorsa, Türkmenlere de eşit davranılmalı idi. Şöyle ki,


   
Irak’taki etnik ve mezhepsel gruplarla görüşme yapılıyor ise Türkmenlerle de yapılmalı ki gerçek eşitlik sağlansın. Oysa Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Irak ziyareti sırasında Kerkük, Telafer veya Tuzhurmatu ziyaret edilmedi. Erbil ise Türkmen kimliğinden ziyade, bölgesel hükümetin merkezi olarak ziyaret edildi. Kısacası Necef ziyareti ile Şii grupların, Erbil ziyareti ile de Kürt grupların ön planda tutulmuş olup, Türkmenleri hedefleyen bir ziyaret gerçekleşmemiştir.


   Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 2011 yılının Ocak ayında Irak’a yapmış olduğu ziyarette programda bulunan Kerkük ziyaretinin programdan çıkarılmış olması da dikkat çekicidir.


   Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ziyareti sonrası ve Başbakan Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Peşmergelerin Kerkük’ü kuşatması kentte yaşayan Türkmenleri ve Arapları endişelendirmiş ve gelecek günlerde olabilecek tehlikenin sinyallerini vermiştir. Nitekim Türkmenlere yönelik yapılan 1959 Kerkük Katliamında da bir hazırlık süreci söz konusu olmuştu.


   Ve tehlike çok gecikmeden geldi. Tam da Başbakan Erdoğan’ın Irak’ı ziyaret günlerinde, 28 Mart 2011’de Kerkük Teknoloji Enstitüsünde yapılan, Altunköprü Katliamı’nın 20. yıldönümü anma etkinliklerinde Türkmen öğrenciler, Kürt öğrenciler tarafından saldırıya uğramış, pek çok öğrenci yaralanmıştır. Oysa Altunköprü Katliamının esas failleri, Saddam Rejimi Ordusu idi. Kürt gruplardan bu konuda destek bekleyen gençlerimiz, aksi bir durum ile karşılaşmışlardır.


   Kerkük İl Meclis Başkanlığı makamına Türkmen il meclis üyesi Hasan Turan’ın seçilmesi, tam da Erdoğan’ın Irak ziyareti sırasında olduğundan, Türk basını tarafından Kürtlerin Türkmenlere “jest”i olarak lanse edildi. Hâlbuki uzun süre önce verilmesi gereken ve gerek yasalar gerekse Kerkük’teki etnik gruplar arası anlaşmalar gereği Türkmenlerin olan bu hak çeşitli anlaşmazlıklardan dolayı gecikmiş ve ilginç bir şekilde bu günlere denk getirilmiştir.


   Irak’ın çeşitli bölgelerinde yatırımlar yapan Türk işadamlarının Kerkük gibi bir petrol şehrinde veyahut Telafer gibi bir tahıl ambarında yatırım yapmamasının gerekçesinin de gözden geçirilmesi gerekir. Erbil’de pek çok açılışa katılarak bölgedeki yatırımı teşvik eden Başbakan Erdoğan’ın aynı hassasiyeti, altın değerindeki topraklarda, halkın işsizlik ve sefaletten kırıldığı Kerkük ve Telafer bölgelerinde de göstermelidir. Bağdat, Kerbela, Erbil ve Necef’e yatırım yapan Türk İş adamları bu bölgelere yatırım yapmalı ve bu konuda uzmanlarca ciddi bir çalışma yapılmalıdır.


 


Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Faaliyetler

İstanbul'daki Türkmen Kadınları Anneler Gününü Kutladı

Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan anneler günü münasebetiyle Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel merkezinde bir araya gelen Türkmen kadınları birbirleriyle görüşme ve sohbet etme fırsatı buldu.

Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları

ORSAM’ın Türkmen Aydınları Toplantıları dizisinin beşincisi 14 Kasım 2009’da gerçekleştirildi. “Türkiye’deki Türkmen Derneklerinin Türkmen Davasındaki Rolü ve Güncel Sorunları” konulu toplantıya Türkiye’nin farklı illerinden çok sayıda Türkmen aydını ile

Kahvaltı Toplantıları sürüyor

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi'nde yapılan ve geleneksel hale gelen

Irak Türkmen Liderleri Ortak Çalışma Kararı aldı

Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve tanınmış Türkmen şahsiyeti Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın davetine icabet eden Irak Türkmenlerinin Irak Parlamentosundaki Milletvekilleri, Siyasî Parti Başkanları ve Türkmen fikir ve kanaat önderleri genişle

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.