Deniz MUSA TÜTÜNCÜ

Türkiye Türkmenlere Eşit Davranmakta mıdır?

13-05-2011 16:10


Irak Türkleri ile kültür, dil, tarih ve din bağları olan Türkiye Cumhuriyeti’nde Türkmen politikası günbegün şaşırtıcı bir biçimde değişikliğe uğramaktadır. İkinci Körfez Savaşı sonrası tezkere meselesi, çuval olayı ve sonrasında Türkiye’de yaşanan iç hesaplaşmalar Irak’a bakış açısını değiştirmiş ve farklı bir yöne çekmiştir. Türkmenlere yönelik korumacı tavrın yerini bu kez “Irak halkları arasında ayrım yapılmayan ve eşitlikçi” olarak adlandırılan yeni bir tavır almıştır. Buna bağlı olarak Türkmen camiasında endişe yaratan bir durum ortaya çıkmıştır. Çünkü Irak halklarına eşit davranılıyorsa, Türkmenlere de eşit davranılmalı idi. Şöyle ki,


   
Irak’taki etnik ve mezhepsel gruplarla görüşme yapılıyor ise Türkmenlerle de yapılmalı ki gerçek eşitlik sağlansın. Oysa Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Irak ziyareti sırasında Kerkük, Telafer veya Tuzhurmatu ziyaret edilmedi. Erbil ise Türkmen kimliğinden ziyade, bölgesel hükümetin merkezi olarak ziyaret edildi. Kısacası Necef ziyareti ile Şii grupların, Erbil ziyareti ile de Kürt grupların ön planda tutulmuş olup, Türkmenleri hedefleyen bir ziyaret gerçekleşmemiştir.


   Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 2011 yılının Ocak ayında Irak’a yapmış olduğu ziyarette programda bulunan Kerkük ziyaretinin programdan çıkarılmış olması da dikkat çekicidir.


   Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ziyareti sonrası ve Başbakan Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Peşmergelerin Kerkük’ü kuşatması kentte yaşayan Türkmenleri ve Arapları endişelendirmiş ve gelecek günlerde olabilecek tehlikenin sinyallerini vermiştir. Nitekim Türkmenlere yönelik yapılan 1959 Kerkük Katliamında da bir hazırlık süreci söz konusu olmuştu.


   Ve tehlike çok gecikmeden geldi. Tam da Başbakan Erdoğan’ın Irak’ı ziyaret günlerinde, 28 Mart 2011’de Kerkük Teknoloji Enstitüsünde yapılan, Altunköprü Katliamı’nın 20. yıldönümü anma etkinliklerinde Türkmen öğrenciler, Kürt öğrenciler tarafından saldırıya uğramış, pek çok öğrenci yaralanmıştır. Oysa Altunköprü Katliamının esas failleri, Saddam Rejimi Ordusu idi. Kürt gruplardan bu konuda destek bekleyen gençlerimiz, aksi bir durum ile karşılaşmışlardır.


   Kerkük İl Meclis Başkanlığı makamına Türkmen il meclis üyesi Hasan Turan’ın seçilmesi, tam da Erdoğan’ın Irak ziyareti sırasında olduğundan, Türk basını tarafından Kürtlerin Türkmenlere “jest”i olarak lanse edildi. Hâlbuki uzun süre önce verilmesi gereken ve gerek yasalar gerekse Kerkük’teki etnik gruplar arası anlaşmalar gereği Türkmenlerin olan bu hak çeşitli anlaşmazlıklardan dolayı gecikmiş ve ilginç bir şekilde bu günlere denk getirilmiştir.


   Irak’ın çeşitli bölgelerinde yatırımlar yapan Türk işadamlarının Kerkük gibi bir petrol şehrinde veyahut Telafer gibi bir tahıl ambarında yatırım yapmamasının gerekçesinin de gözden geçirilmesi gerekir. Erbil’de pek çok açılışa katılarak bölgedeki yatırımı teşvik eden Başbakan Erdoğan’ın aynı hassasiyeti, altın değerindeki topraklarda, halkın işsizlik ve sefaletten kırıldığı Kerkük ve Telafer bölgelerinde de göstermelidir. Bağdat, Kerbela, Erbil ve Necef’e yatırım yapan Türk İş adamları bu bölgelere yatırım yapmalı ve bu konuda uzmanlarca ciddi bir çalışma yapılmalıdır.


 


Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.