Ali SEMİN

KDP-GORAN-KYB Arasındaki Siyasi Kriz ve Muhtemel Senaryolar

29-12-2016 15:21


12 Kasım 2015

 

Musul’un IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) tarafından kontrol altına alınmasından sonra hem ülke genelinde iç siyasal dengeleri değiştirmiş hem de Kuzey Irak’taki Kürt partileri arasındaki güç mücadelesini beraberinde getirmiştir. Orta Doğu’daki istikrarsızlık ve bölgesel/küresel güç rekabetinin her geçen gün artması Irak’ın iç dinamiklerini de doğrudan etkilemiştir. IŞİD’in, Irak’ın %30’una hâkim olmasının ardından Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin bağımsızlık için referandum girişimi ise Irak’ın gündeminde önemli bir noktaya gelmiştir. Orta Doğu’da ve uluslararası arenada IŞİD sonrası Irak’ta ortaya çıkan tablonun Irak Kürtlerini bağımsızlığa sevk edeceği ihtimalinin artması da gündemin diğer bir başlığını oluşturmaktadır. Fakat bir taraftan IŞİD’in Erbil’e doğru ilerlemesinin; bilhassa Mahmur’u ve Guveyr’i kontrol altına almasından sonra Peşmerge kuvvetlerinin terör örgütüyle mücadele etmesi, diğer taraftan bölgede yaşanan mali ve siyasi krizin bu ihtimali rafa kaldırdığı görülmektedir.

 

Peşmergeler’in IŞİD ile mücadele etmesinin yanı sıra Kuzey Irak’ta yaşanan mali ve siyasi krizin bağımsızlık için atılacak adımları engellediğini ve bölgedeki istikrarı da olumsuz etkilediğini söylemek mümkündür. Çünkü Haziran 2014’ten Ağustos 2015’e kadar Kuzey Irak Kürt yönetiminin politik olarak odak noktası Bağdat merkezi hükümeti ile ilişkilerin normalleşmesi (petrol ve bütçe krizini çözmek) ve IŞİD ile mücadele olmuştur. Ancak 19 Ağustos 2015 tarihinden bu yana Kuzey Irak Kürt yönetiminin içerisindeki Kürt partilerin odaklandığı temel sorun Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin başkanlık koltuğundaki görev süresi ile ilgilidir. Barzani’nin başkanlık görevi süresi, Erbil yönetiminde yer alan Kürdistan Demokratik Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran Hareketi, Kürdistan İslami Birliği Partisi ve Kürdistan İslami Cemaati arasında siyasi krizin derinleşmesine yol açmaktadır. Bu analizin temel amacı Kuzey Irak’taki Kürt partileri arasındaki siyasi krizi ve nedenlerini tartışmaktır. Goran Hareketi’ne bağlı Kürdistan Parlamentosu Başkanı Yusuf Muhammed Sadık’ın KDP tarafından Erbil’de görevine devam etmesinin engellenmesi ve 8. hükümette görev yapan Goran Hareketine bağlı bakanların görevden azledilmesi analiz edilmeye çalışılacaktır. Ayrıca söz konusu gelişmelerin Kuzey Irak’taki Kürt kamuoyuna nasıl bir etkisi olacağı da değerlendirilecektir.

Kaynak: bilgesam.org

Yorum Yap

Ad Soyad:

E-Posta:

Yorumunuz:

Yorumlar

Faaliyetler

Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GELENEKSEL TÜRKMEN İFTARI

İstanbul'daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz'da teknede iftar programı bu yıl 300'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.

IRAK TÜRKMENLERİ 2.ULUSLARARASI YÖRÜK FESTİVALİ VE 23. YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİ’NE RENK KATTI

Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni 6-7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

ERBİL'DEN İSTANBUL'A GENÇLİK RÜZGARI

Nevruz Kutlamaları kapsamında Erbil'den İstanbul'a gelen ve aralarında çoğunluğu Erbilli, 30 kişilik gençlik grubu İstanbul'daki Türkmen hemşehrileri ile bir araya geldi.

Anket

Copyright 2009. Tüm Hakları Saklıdır.