Derneğimizin Gençlerinden Ankara'ya Ziyaret

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genci, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.
Irak'ta son günlerde yaşanan olaylar, Daiş'in Kerkük'e saldırısı, Musul Harekatı'nda ve ardından Telafer'e yönelik beklenen bir operasyonda Türkiye'nin tutumu ve Irak'ta yer alması gerektiğini bildirmek ve bilgi paylaşım amaçlı olarak Ankara'da görüşmeler sağladı. Türkmenlerin bu bölgede ana unsur olarak yer aldıkları ve hem kısa vade hem de uzun vadede Türkiye'nin bölgede yer almasının gerek Türkmenler gerek bölge halkının taleplerini ve beklentilerini karşılaması açısından önemli bir güç olduğu vurgulandı. Ayrıca Türkmen şehri Telafer'in operasyonlar sonrası yine Telafer halkına bırakılması gerektiği, bölgedeki aşırı ve uç milis güçlere bırakılması halinde ciddi mezhepsel ve etnik çatışmaların başlayacağı endişesi gerekli makamlara iletildi.
Bu görüşmelerin özellikle içinde bulunduğumuz dönemde sık sık yapılacağı, Türkmenlerin ve bölgenin talep ve beklentilerinin düzenli olarak yetkili makamlara aktarılacağı bildirildi.

-Emrullah İşler – Eski İçişleri Bakanı
-Devlet Bahçeli – MHP Genel Başkanı
-Engin Altay – CHP Grup Başkanvekili
-Metin Külünk – AKP İstanbul Milletvekili
-Abdullah Başçı – AKP İstanbul Milletvekili, Milli Savunma Komisyonu Üyesi
-Atila Kaya – MHP Genel Başkan Yardımcısı, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi
-İzzet Ulvi Yönter – MHP İstanbul Milletvekili
-Oktay Vural – MHP İzmir Milletvekili
-Prof.Dr. Ümit Özdağ – MHP Gaziantep Milletvekili, Dışişleri Komisyonu Üyesi, 21.yy Türkiye Enstitüsü Yön. Kurulu Başkanı
-Dışişleri Bakanlığı Irak Masası
M.Ahmet Yazal – Irak ile İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı
Gökhan Başan – Irak ile İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığı, Şube Müdürü

Başlangıç : 30 Ekim 2016

Bitiş :

Mekan :

Telefon :

E-Mail :

http://www.irakturkleri.org