2. Etnospor Kültür Festivali Sona Erdi

11-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen ve 4 gün süren festivalde, Türk dünyasına, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü gelenekler sergilendi.

Festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra geleneksel kıl çadırlarda oba yaşamı, tarihi el sanatları atölyeleri, kılıç kalkan gösterileri ve atlı gösteriler gibi pek çok etkinlik yapıldı.

Türkmeneli’nin de temsil edildiği Türk devlet ve topluluk çadırları, yöresel çadırlar, geleneksel lezzetler, çocuk oyunları, çocuk tiyatroları, binicilik, halk oyunları ve Orta Asya geleneksel toylarıyla adeta bir şölen havasında geçen festivale, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Türkmeneli’ye ait el sanatları, geleneksel eşyalar, Ramazan’ın vazgeçilmez oyunu sini zarfın da sergilendiği çadırda Türkmenlerin geleneksel yemekleri halka dağıtıldı. Gençlerden oluşan folklor ekibinin de katılımıyla vatandaşlara milli oyun ve müziklera de sergilendi.

Etnospor Kültür Festivali'nde aba güreşi, şalvar güreşi, kuşak güreşi, mas güreşi, yağlı güreş, atlı okçuluk, atlı cirit, kökbörü, aşık oyunu, mangala, geleneksel yaya okçuluğu olmak üzere toplam 11 branşta mücadeleler yapıldı.

Organizasyon, müsabakaların ardından yapılan ödül töreniyle sona erdi.

http://www.irakturkleri.org