14 TEMMUZ 1959 ŞEHİTLERİ İSTANBUL'DA ANILDI

14 Temmuz 1959 Kerkük katliamının 58. yıl dönümü münasebetiyle 15 Temmuz 2017 tarihinde Irak Türkleri Derneği tarafından İstanbul'da anma programı düzenlendi.

Defterdar İbrahim Paşa Camiinde hocalar, Hacı Ata Zeynelabidin, Yunus Necat, Emrullah Kurkan ve Huzyfe Şen tarafından okunan mevlit, 14 Temmuz 1959, 9 Temmuz 1980, 15 Temmuz 2016, 4 Temmuz 2017 ve tüm şehitlerin ruhuna ithaf edildi.

Toplantıda açılış konuşması yapan Irak Türkleri Derneği Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, katliam sürecini anlatarak "O gün Kerkük'te Türkmenlere katliam yapanlar, günümüzde de Kerkük'ü işgal eden ve Türkmenlerin mukadderatı ile oynamak isteyenlerdir. Ancak Türkmenler bu zorbalığa asla boyun eğmeyeceklerdir" dedi.

Toplantıda hazır bulunan kuruluş başkanları ve şahsiyetlerden Türkmen Eski Milletvekili Feyha Beyatlı, Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci, Avrupa Türkmen Federasyonu Başkanı Sündüs Abbas, Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Kemal Beyatlı, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı, İstanbul Azerbaycan Kültür Evi Başkanı Hikmet Alp ve Defterdar İbrahim Paşa Camii Koruma Derneği Başkanı Yasin Galata günün anlam ve önemine değinen kısa birer değerlendirme konuşması yaptı.

Toplantı, biryani pilavı ikramı ve şehitlerin ruhuna fatiha okunmasıyla sona erdi.

 

http://www.irakturkleri.org